Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Premier: Kraj tego nie wytrzyma

0
Podziel się:

Pedro Passos Coelho tak skomentował werdykt Trybunału Konstytucyjnego.

Kryzys w Portugalii. Premier: Kraj tego nie wytrzyma
(Lemouton Stephane/ABACA/EAST NEWS)

_ - Nie wierzę aby kraj wytrzymał dalsze podwyżki podatków _ - powiedział premier Portugalii Pedro Passos Coelho, komentując werdykt Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ustawę mającą wydatnie zmniejszyć wydatki na utrzymanie państwa.

W ten sposób konserwatywny rząd portugalski wobec uznania za niekonstytucyjną ustawy, której celem było zredukowanie kosztów utrzymania administracji publicznej i zatrudnienia w sektorze edukacji do 2015 roku o 900 milionów euro, wykluczył poszukiwanie tych pieniędzy w kieszeniach podatników.

Zamiast tego Passos Coelho zapowiedział w piątkowym wystąpieniu, że postara się zmienić ustawę, biorąc pod uwagę zastrzeżenia dotyczące jej niekonstytucyjności wysunięte w czwartkowym werdykcie przez Trybunał, jednak z samej redukcji kosztów utrzymania państwa nie zrezygnuje.

W Lizbonie wskazuje się także na bardziej radykalne rozwiązanie, jakim mogłaby być zmiana samej ustawy zasadniczej z inicjatywy rządu konserwatystów. Trybunał uznał w czwartek, że ustawa łamie konstytucyjne zasady, m.in. zasadę wzajemnego zaufania między państwem a jego funkcjonariuszami.

Rząd określił jako cel zakwestionowanej ustawy _ reformę państwa _. Chce ją przeprowadzić wydatnie redukując liczbę pracowników sektora publicznego, w tym nauczycieli, co ustawa miała umożliwić przez pozbawienie ich pewnych praw nabytych, w tym gwarancji zatrudnienia.

Ustawa przewidywała, że każdy pracownik administracji publicznej może być przesunięty na 12 miesięcy do rezerwy kadrowej, zachowując część swego wynagrodzenia. Po upływie twego terminu może pozostawać w rezerwie kadrowej i czekać na zatrudnienie w dotychczasowym zawodzie, ale już bez wynagrodzenia.

Alternatywa: zarejestrować się w urzędzie pracy jako _ zwykły _ bezrobotny i pobierać z tego tytułu zasiłek. Liczba osób zatrudnionych w portugalskiej administracji i sektorze edukacji publicznej wynosi obecnie 600 000, co stanowi 13 proc. ludności aktywnej zawodowo.

Cała _ reforma państwa _, do której przeprowadzenia zobowiązał się rząd portugalski akceptując warunki na jakich Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieliły Portugalii w ramach planu ratunkowego wsparcia w wysokości 78 miliardów euro, miała przynieść do końca 2014 roku oszczędności rzędu 4,7 miliarda euro.

Odrzucenie ustawy o reformie państwa było trzecią w ciągu 13 miesięcy tego typu porażką rządu w starciu z Trybunałem Konstytucyjnym.

Adelino Maltez, analityk polityczny z lizbońskiej Politechniki, na którego powołuje się agencja Reutersa, przewiduje, iż w tej sytuacji konserwatywny rząd portugalski będzie zmuszony szukać rozwiązania w reformie konstytucji.

Analitycy portugalscy uważają za prawdopodobne, że główna siła opozycyjna, Partia Socjalistyczna, pod pewnymi warunkami zapewni tej reformie głosami swych deputowanych wymaganą większość dwóch trzecich w parlamencie.

Szanse konserwatywnego rządu na sukces zwiększa zanotowana w ostatnich miesiącach pewna poprawa koniunktury gospodarczej. Po 2,5-letnim okresie recesji, w drugim kwartale tego roku nastąpił wzrost gospodarczy o 1,1 proc. PKB, podczas gdy bezrobocie, które w pierwszym kwartale b. roku wynosiło 17,7 proc., ustabilizowało się na poziomie 16,4 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Zapowiedzieli cięcia i zwolnienia. Rządzą dalej _ - Pójdziemy dalej drogą zmian strukturalnych i zwiększania konkurencyjności. Pójdziemy dalej drogą reformy państwa - _ powiedział premier Portugalii, potwierdzając tym samym, że jego rząd będzie kontynuował politykę rygoru.
Kryzys? Podatnicy nie korzystają z nowych ulg Po pierwszej połowie roku fiskus może im wypłacić zaledwie 11 procent należnych środków.
Wysoki VAT rujnuje branżę gastronomiczną Portugalskie restauracje notują rekordowo niskie obroty. Winą za to obarczany jest premier, który na początku roku podniósł podatek VAT.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)