Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dotacje unijne
14.05.2010 16:23

Lewandowski: Polska nie straci żadnych dotacji

Premier Tusk twierdzi, że dzięki polskiemu komisarzowi możemy czuć się bezpieczniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Fundusze unijne dla Polski nie są zagrożone - zapewnił komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu w związku z ogromnymi problemami trapiącymi strefę euro. Premier przyznaje, że dzięki funkcji Lewandowskiego możemy czuć się bezpieczni. *

Janusz Lewandowski po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem przyznał, że Wspólnota wyciąga wnioski z kryzysu Grecji, ale nie wystarczy jednolity front obrony euro i potrzebna jestwspółpraca wszystkich krajów Unii na zdrowszych zasadach.

Komisarz do spraw budżetu uspokajał, że mimo kryzysu wsparcie dla Polski do 2013 roku jest niezagrożone.

POSŁUCHAJ JANUSZA LEWANDOWSKIEGO:

Janusz Lewandowski dodał, że każdy życzy sobie by w przyszłym roku sytuacja gospodarcza w Europie była lepsza, ponieważ będzie to miało wpływ na tworzenie nowego unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Z kolei, premier Donald Tusk przyznał, że było to pierwsze spotkanie z Januszem Lewandowskim w nowej roli, którego prywatnie zna od wielu lat. Premier przyznaje, że Janusz Lewandowski teraz musi przede wszystkim reprezentować interesy całej Unii, a nie tylko Polski.

POSŁUCHAJ JANUSZA LEWANDOWSKIEGO:

Obaj politycy Platformy Obywatelskiej rozmawiali o pracach nad przyszłym budżetem UE oraz mechanizmach stabilizujących sytuację finansową w Europie. jest to ważne także dla Polski, która pozostaje poza strefa euro, ale czerpie z unijnego członkostwa ogromne zyski.

Bo pieniądze, które otrzymujemy od Unii z roku na rok są coraz większe. W 2004 roku dostaliśmy 9,7 miliarda złotych, gdy w 2009 roku otrzymaliśmy już 33,2 miliarda zł.

Źródło: Wyliczenia Money.pl na podstawie danych z Ministerstwa Finansów.

Od 2004 roku Polska dostała od Unii równowartość 140 miliardów złotych, a wpłaciła 60. Do tego doliczyć trzeba jeszcze 5,5 mld zł pomocy w postaci programów przedakcesyjnych.

Tagi: dotacje unijne, unia, dotacje, lewandowski, polska, kryzys, euro, grecja, wiadomości, wiadmomości, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz