Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagła kontrola Brukseli w Polsce. Chodzi o...

0
Podziel się:

Rząd Polski nie może lekceważyć opinii mieszkańców z terenów, na których
mogłaby powstać kopalnia odkrywkowa - brzmi wniosek członków delegacji Komisji Europejskiej.

Nagła kontrola Brukseli w Polsce. Chodzi o...
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Rząd Polski nie może lekceważyć opinii mieszkańców z terenów, na których mogłaby powstać kopalnia odkrywkowa - to wniosek członków Komisji Petycji PE, którzy zapoznali się ze sprawą budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w okolicach Legnicy.

Członkowie Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego przyjechali z wizytą na Dolnym Śląsk, aby poznać opinie mieszkańców i samorządów ws. planów budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na złożu zlokalizowanym między Legnicą, Lubinem a Ścinawą.

Petycję do PE ws. planów budowy odkrywki skierowała wójt gminy Lubin, Irena Rogowska w imieniu gmin Lubin, Kunice, Miłkowice, Prochowice, Ruja, Ścinawa. Autorzy petycji zarzucają polskiemu rządowi, że do tej pory nie uwzględnił wyników referendum ws. budowy kopalni odkrywkowej, które zostało przeprowadzone w sześciu gminach w 2009 r. Wówczas 95 proc. głosujących opowiedziało się przeciw budowie odkrywki.

Szef delegacji Komisji Petycji PE Victor Bostinaru, podkreślił podczas konferencji prasowej, że Komisja nie neguje prawa polskiego rządu do eksploatacji zasobów. _ Jednak rząd Polski nie może lekceważyć opinii mieszkańców terenów, na których mogłaby powstać kopalnia odkrywkowa. W przypadku budowy kopalni na tym terenie kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców grozi przesiedlenie. Rząd powinien ich wysłuchać i opracować takie rozwiązanie, które uwzględni opinię mieszkańców, będzie zgodne z dyrektywami środowiskowymi, a przy tym opłacalne, jeśli chodzi o wydobycie _ - mówił Bostinaru.

Plan budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego usytuowanej na północ od Legnicy zapisany jest w rządowej _ Polityce energetycznej Polski do 2030 r. _. Złoże węgla brunatnego, które miałoby być eksploatowane, jest jednym z najbogatszych w Polsce - zawiera ok. 15 mld ton surowca, z czego do wydobycia ok. 3 mld ton.

Wójt gminy Lubin Irena Rogowska obawia się, że w przyszłości na tym terenie może zostać wprowadzona ochrona złoża, co jest pierwszym krokiem do budowy kopalni. Jej zdaniem ochrona złoża oznacza zastój dla gmin na rynku obrotu nieruchomościami, wskazała też na zakaz prowadzenia nowych inwestycji. Przeciwnicy budowy kopalni odkrywkowej podkreślali również zagrożenia ekologiczne.

W czwartek przedstawiciele Komisji Petycji PE spotkali się z mieszkańcami i samorządowcami z terenów, na których mogłaby powstać odkrywka. Dziś planowane jest spotkanie z wojewodą dolnośląskim jako przedstawicielem rządu. Raport Komisji Petycji z misji na Dolnym Śląsku ma być gotowy w lecie, a do Polski trafi jesienią.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela chce zwiększyć przepływ pracowników Obecnie tylko 3 proc. obywateli w Unii, a więc 9,5 mln osób, mieszka i pracuje w innym państwie członkowskim.
Zaskakująca decyzja UE. Chcą ciąć dopłaty Komisja Europejska ujawniła, o ile chce zredukować wypłaty. Cięcia dotkną tysięcy polskich gospodarstw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)