Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najlepsza od siedmiu lat prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej

0
Podziel się:

W ciągu tego roku aktywność gospodarcza w Unii, w strefie euro i w Polsce zacznie się wyraźnie podnosić. Są jednak zagrożenia.

Najlepsza od siedmiu lat prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej
(Miłosz poloch / Reporter)

Po raz pierwszy od 2007 roku w zimowej prognozie Komisji Europejskiej przewiduje się, że w tym roku gospodarki wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej ponownie odnotują wzrost. Według prognoz w ciągu tego roku poziom działalności gospodarczej w Unii i w strefie euro powoli zacznie się podnosić, a w 2016 roku jeszcze przyspieszy. Z kolei polska gospodarka w bieżącym roku będzie się rozwijała w tempie 3,2 proc., a w 2016 roku 3,4 proc. PKB - przewiduje Komisja Europejska.

Wzrost gospodarczy w bieżącym roku ma według szacunków wzrosnąć do 1,7 proc. w całej Unii i do 1,3 proc. w strefie euro. Roczna stopa wzrostu gospodarczego w 2016 r. powinna wynieść odpowiednio 2,1 proc. i 1,9 proc. dzięki zwiększonemu popytowi krajowemu i zagranicznemu, niezwykle akomodacyjnej polityce pieniężnej i zasadniczo neutralnemu kursowi polityki budżetowej.

Perspektywy wzrostu w Europie są nadal ograniczone przez słabe otoczenie inwestycyjne i wysokie bezrobocie. Jednak szereg istotnych wydarzeń zachodzących od jesieni poprawił perspektywy krótkoterminowe. Ceny ropy naftowej spadały szybciej niż dotychczas, euro wyraźnie osłabło, EBC ogłosił luzowanie ilościowe, a Komisja Europejska przedstawiła plan inwestycyjny dla Europy. Wszystkie te czynniki będą wywierać pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

_ - Europa znajduje się obecnie w kluczowym momencie. Istnieją odpowiednie warunki gospodarcze dla zrównoważonego wzrostu i tworzenia miejsc pracy - _mówi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący ds. euro i dialogu społecznego,

_ - Po trudnych wyborach politycznych, jakie rządy podjęły w wyniku kryzysu, efekty reform stają się widoczne. Musimy zwiększyć tempo reform w celu wzmocnienia ożywienia gospodarczego i upewnić się, że przekłada się to na pieniądze w portfelach obywateli. Komisja realizuje swoje zobowiązania poczynione na trzech głównych frontach: inwestycji, reform strukturalnych i odpowiedzialności budżetowej. Wdrożenie tych zobowiązań spoczywa teraz na państwach członkowskich. I tam właśnie nasze wyniki będą oceniane - _ tłumaczy Dombrovskis.

Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, powiedział: _ Prognoza gospodarcza dla Europy wygląda dziś nieco lepiej niż wtedy, gdy prezentowaliśmy ostatnie przewidywania. Spadek cen ropy naftowej i tańsze euro stanowią pozytywny impuls dla unijnej gospodarki. Tymczasem, plan inwestycyjny dla Europy i ostatnie ważne decyzje EBC przyczynią się do stworzenia bardziej sprzyjających warunków dla reform i inteligentnej polityki fiskalnej. Jednak należy jeszcze włożyć dużo wysiłku, aby zapewnić miejsca pracy, tak trudno dostępne dla milionów Europejczyków _.

Wzrost gospodarczy na wielu frontach

Mimo że przewiduje się, że wszystkie państwa członkowskie będą w tym roku miały pozytywny wskaźnik wzrostu gospodarczego, a ożywienie w ostatnich kwartałach jest coraz bardziej powszechne, rozbieżności w wynikach gospodarczych wewnątrz Unii mogą się utrzymywać. Jest to po części spowodowane tym, że postępy w delewarowaniu pomiędzy bankami, sektorami publicznym i prywatnym są nadal zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich. Wielkość pozytywnego wpływu niskich cen ropy naftowej będzie również różnić się w zależności od koszyka energetycznego danego kraju.

Akomodacyjna polityka pieniężna może mieć silniejszy pozytywny wpływ w krajach, w których warunki finansowania są niekorzystne. Wsparcie eksportu wynikające z osłabienia euro będzie uzależnione od krajowego kierunku handlu i modeli specjalizacji. Podsumowując, w 2015 r. przewiduje się, że stopa wzrostu gospodarczego w poszczególnych państwach członkowskich pozostanie bardzo zróżnicowana, wynosząc od 0,2 proc. (dla Chorwacji) do 3,5 proc. (dla Irlandii).

Dalszy spadek inflacji przed odbiciem w 2016 roku

Trend niskiej inflacji utrzymuje się. W większości państw członkowskich odnotowano w grudniu ujemne stopy inflacji ze względu na gwałtowny spadek cen energii. W 2015 r. inflacja pozostanie na niskim poziomie, ponieważ niskie ceny towarów ograniczają jej wartość nominalną. Inflacja powinna wzrosnąć w połowie 2015 r. i w trakcie 2016 r., ponieważ działalność gospodarcza stopniowo się umacnia, płace rosną, a zastój gospodarczy jest ograniczony.

Przewiduje się, że w Unii inflacja wyniesie 0,2 proc. w 2015 r. i 1,4 proc. w 2016 r. Prognozowana inflacja w strefie euro wyniesie -0,1 proc. w bieżącym roku, a następnie wzrośnie do 1,3 proc. w 2016 r.

Więcej pracy i powolny spadek bezrobocia

Wzrost gospodarczy nabierze tempa, co przyczyni się do tworzenia większej ilości miejsc pracy w ujęciu netto, która to wartość odbiła się w ciągu ostatniego roku z niskiego poziomu. Sytuacja na rynkach pracy powinna ulec poprawie pod koniec okresu objętego prognozą. Jednak oczekuje się, że wzrost gospodarczy nie będzie wystarczający, aby dostrzec wyraźną poprawę.

W 2015 r. stopa bezrobocia może spaść nawet do 9,8 proc. w UE i 11,2 proc. w strefie euro. Przewiduje się, że w 2016 r. reformy rynku pracy podjęte w ostatnich latach nadal będą przynosić efekty, a stopy bezrobocia - nadal spadać.

Dalszy spadek deficytu publicznego

Deficyt publiczny jest nadal obniżany, ale kurs polityki budżetowej jest obecnie neutralny. Według prognoz wskaźnik deficytu do PKB ma spadać w ciągu najbliższych dwóch lat. Oczekuje się, że w Unii spadnie on do 2,6 proc. w bieżącym roku z poziomu 3,0 proc. w 2014 r. i do 2,2 proc. w 2016 r.

W strefie euro powinien spaść do 2,2 proc. w 2015 r. i 1,9 proc. w 2016 r. Dla całej UE przewiduje się, że wskaźnik zadłużenia do PKB osiągnął szczyt w 2014 r. na poziomie 88,4 proc. W strefie euro wartość szczytowa powinna zostać osiągnięta w bieżącym roku na poziomie 94,4 proc., po czym obniży się.

Zwiększenie niepewności

Ogólnie rzecz biorąc, wzrosła niepewność co do obecnych perspektyw gospodarczych. Nasiliły się negatywne czynniki ryzyka, pojawiły się jednak nowe pozytywne czynniki. Jest to spowodowane napięciami geopolitycznymi, ponowną niestabilnością rynku finansowego w kontekście rozbieżnej polityki monetarnej w poszczególnych największych gospodarkach oraz niepełnym wdrożeniem reform strukturalnych.

Długi okres bardzo niskich lub ujemnych stóp inflacji również mógłby mieć negatywne skutki dla perspektyw wzrostu gospodarczego. Z drugiej strony pewne pozytywne czynniki mogą prowadzić do silniejszego niż oczekiwano zwiększenia wzrostu gospodarczego w Unii i na świecie spowodowanego niskimi cenami energii.

Co z prognozą dla polskiej gospodarki? Czytaj na drugiej stronie

Polska gospodarka w bieżącym roku będzie się rozwijała w tempie 3,2 proc., a w 2016 roku 3,4 proc. PKB - przewiduje Komisja Europejska. Czwartkowe szacunki są dla naszego kraju lepsze niż te zaprezentowane jesienią. W stosunku do prognoz poprawił się też wzrost PKB w 2014 r.

Jeszcze w listopadzie Komisja Europejska przewidywała, że polski PKB w 2014 r. zwiększy się o 3 proc., tymczasem z nowych szacunków wynika, że nasza gospodarka urosła o 3,3 proc. To drugi wynik w całej UE, na równi z Węgrami i Maltą. Najszybciej w zeszłym roku rosła gospodarka Irlandii; dynamika jej PKB wyniosła 4,8 proc.

KE podniosła też prognozy wzrostu dla Polski na 2015 rok. Jesienią prognozowała, że polskie PKB urośnie o 2,8 proc., tymczasem teraz przewiduje wzrost 3,2 proc. Jeśli przewidywania się sprawdzą, będzie to trzeci po Irlandii (3,5 proc.) i Malcie (3,3 proc.) wynik w UE.

_ Pomimo niekorzystnych czynników zewnętrznych realny wzrost PKB w Polsce był w 2014 roku mocny. Aktywność gospodarcza pozostanie solidna ze względu na wspierający ją solidny stały popyt krajowy, wzmocniony przez poprawę sytuacji na rynku pracy i wzrost realnych dochodów _ - czytamy w prognozie KE.

Analitycy Komisji uważają, że słaby popyt w strefie euro i kryzys ukraińsko-rosyjski nie będą odbijały się na naszej gospodarce tak mocno, jak spodziewano się wcześniej.

Słabszy złoty nam pomoże

Co więcej, osłabienie złotego względem walut głównych partnerów handlowych w wyniku kryzysu za naszą wschodnią granicą pomogłoby eksportowi oraz wsparło substytucję importu - zauważyła KE. _ Z drugiej strony eskalacja kryzysu rosyjsko-ukraińskiego może zaszkodzić aktywności gospodarczej poprzez słabszy eksport i wyższe ceny gazu _ - zastrzeżono w raporcie.

Pozytywnym czynnikiem wpływającym na odbicie się inwestycji w przedsiębiorstwach są według KE niskie koszty finansowania dzięki serii obniżek stóp procentowych. Utrzymujący się wzrost akcji kredytowej ma też wspierać dalsze inwestycje prywatne.

Komisja przewiduje, że eksport na początku tego roku będzie na umiarkowanym poziomie ze względu na to, iż reperkusje kryzysu rosyjsko-ukraińskiego staną się bardziej namacalne, a w strefie euro utrzyma się słaby wzrost gospodarczy.

Udział eksportu w PKB ma spadać w perspektywie objętej prognozą. Możliwe umocnienie się złotego wskutek mającego się rozpocząć luzowania polityki pieniężnej przez EBC (program QE przewidujący skup aktywów o wartości 60 mld euro miesięcznie) może szkodzić polskiemu eksportowi.

Poprawiać ma się za to sytuacja na rynku pracy. Bezrobocie liczone według unijnej metodologii ma spaść z 9,1 proc. w 2014 r. do 8,8 proc. w roku bieżącym oraz 8,3 proc. w 2016 r. _ Polski rynek pracy powinien się poprawiać dzięki solidnemu tempu (wzrostu - PAP) aktywności gospodarczej i rosnącym zdolnościom produkcyjnym _ - czytamy w opracowaniu Komisji. Lepsza sytuacja na rynku pracy ma się z kolei przełożyć na wzrost płac nominalnych i wyższe dochody, napędzające konsumpcję.

Lepsze prognozy dla budżetu

KE przewiduje też dalszą poprawę sytuacji finansów państwa. Deficyt sektora finansów publicznych ma spaść z 3,6 proc. PKB w 2014 r. do 2,9 proc. w br. W 2016 r. deficyt ma spaść do 2,7 proc.

Jak zauważają analitycy KE, dochody rządu będą rosły wraz z rozwijaniem się gospodarki. Po stronie wydatków planowany koszt restrukturyzacji kopalń, a także wzrost niektórych wydatków socjalnych (wyższa waloryzacja emerytur)
przesłonią oszczędności z innych obszarów, wynikających z częściowego zamrożenia wynagrodzeń w sektorze publicznym - czytamy w raporcie.

Zgodnie z danymi Komisji inflacja w Polsce w zeszłym roku wyniosła 0,1 proc., a w tym ma wynieść -0,2 proc. W 2016 r. nasz kraj ma wyjść z tej delikatnej deflacji - wzrost cen ma sięgnąć wówczas 1,4 proc.

KE szacuje, że poziom długu publicznego w 2015 r. i 2016 r. będzie nieznacznie poniżej 50 proc. PKB (odpowiednio 49,9 i 49,8 proc.). Autorzy prognozy zaznaczają, że szacunki dotyczące długu publicznego obarczone są znaczną niepewnością, gdyż na dużą jego część mogą mieć wpływ fluktuacje kursu walutowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)