Notowania

emisja co2
29.06.2011 19:06

"Nie czas nakłaniać Polskę do ambitniejszej redukcji CO2"

Szef komisji spraw zagranicznych francuskiego Zgromadzenia Narodowego Axel Poniatowski powiedział, że nie nadeszła jeszcze pora, aby UE zaostrzyła obecne cele redukcji emisji CO2 i aby unijni partnerzy nakłaniali do tego przeciwną temu Polskę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vickifrance/Dreamstime)

Szef komisji spraw zagranicznych francuskiego Zgromadzenia Narodowego Axel Poniatowski powiedział, że nie nadeszła jeszcze pora, aby UE zaostrzyła obecne cele redukcji emisji CO2 i aby unijni partnerzy nakłaniali do tego przeciwną temu Polskę.

Zdaniem Poniatowskiego, reprezentanta rządzącej we Francji centroprawicowej UMP, nie należy oczekiwać, że Polska podczas swojej prezydencji odstąpi od sprzeciwu w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach.

Na ostatnim spotkaniu ministrów środowiska krajów UE w Luksemburgu Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw przyjęciu konkluzji rady UE na temat ambitnej ścieżki obniżania emisji CO2 w UE do 2050 r., co spotkało się z krytyką niektórych zachodnich dyplomatów, a także obrońców środowiska.

_ - Nasz wysiłek powinien skupić się na tym, aby osiągnąć cele (redukcji emisji CO2) już ogłoszone. Jeśli Polska będzie pracować w tym kierunku podczas swojej prezydencji z innymi krajami europejskimi, to ten fakt jest już ważny _ - podkreślił Poniatowski. Dodał, iż _ nie sądzi, że nadszedł moment, aby zaostrzyć te cele _.

Wyjaśnił, że UE znajduje się wciąż w kryzysie finansowym i gospodarczym, a - jego zdaniem - wyznaczanie sobie ambitniejszych celów redukcji gazów cieplarnianych _ nie jest najlepszym sposobem ożywienia gospodarki _.

_ - Wyznaczyliśmy już sobie cele, które są dość trudne do osiągnięcia _ - powiedział Poniatowski. Przypomniał, że Unia Europejska zobowiązała się do zredukowania poziomu emitowanych gazów cieplarnianych do 2020 roku o 20 proc.

Polska jest często we francuskich mediach określana jako _ hamulcowy _ w walce z globalnym ociepleniem. Francuska minister ds. ekologii Nathalie Kosciusko-Morizet zganiła ostatnio w ironicznym tonie Węgry i Polskę - kraje sprawujące w tym roku prezydencje - za to, że _ nie są one szaleńczo zafascynowane _ kwestiami klimatycznymi. Polski rząd wielokrotnie zajmował negatywne stanowisko w sprawie ewentualnego podniesienia celu redukcji emisji w UE z 20 do 30 proc.

Na przełomie listopada i grudnia 2011 r. podczas polskiej prezydencji odbędzie się światowy szczyt klimatyczny w Durbanie w RPA. Polski minister środowiska ma tam prezentować unijne stanowisko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t19974.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;australii;chca;wybic;wielblady;by;walczyc;z;ociepleniem,251,0,848123.html) W Australii chcą wybić wielbłądy by walczyć z ociepleniem Parlament Australii ma głosować nad projektem, który zakłada przyznawanie uprawnień do emisji CO2 za zabicie wielbłąda. Uprawnienia te następnie można będzie sprzedać firmom na całym świecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t97786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;nastepcy;protokolu;z;kioto;onz;nie;zdazy,161,0,845985.html) Nie będzie następcy protokołu z Kioto. ONZ nie zdąży Do porozumienia nie doszło m.in. dlatego, że biedne i rozwijające się kraje dążą do przedłużenia protokołu z Kioto, kraje uprzemysłowione zaś opowiadają się za jego zastąpieniem nowym tekstem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;limity;co2;sa;nie;do;zaakceptowania,83,0,843859.html) Pawlak: Limity CO2 są nie do zaakceptowania Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że Polska zaskarży decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą pozwoleń na emisję CO2.
Tagi: emisja co2, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz