Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Niemcy chcą szybkiej regulacji rynków finansowych

0
Podziel się:

Merkel: Musimy coś postanowić już na czerwcowym szczycie G20.

Niemcy chcą szybkiej regulacji rynków finansowych
(PAP/EPA)

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w Berlinie o regulację rynków finansowych w skali międzynarodowej. Jej zdaniem potrzebny jest w tej sprawie _ mocny sygnał _; decyzje takie potrzebne będą już na czerwcowym szczycie G20 w Toronto. *

Podczas międzynarodowej konferencji na temat regulacji rynków Merkel przypomniała, że już od chwili wybuchu międzynarodowego kryzysu finansowego jesienią 2008 roku mówi się o poddaniu większej kontroli wszystkich produktów, którymi obraca się na rynkach finansowych, podmiotów tam działających, jak również ośrodków finansowych.

_ - Obiecaliśmy to ludziom. Kiedyś będziemy musieli udowodnić, że to zrobiliśmy. Ta chwila nie powinna być odległa _ - powiedziała. _ Dajmy w tej sprawie wspólny sygnał na szczycie G20 _ - zaapelowała Merkel.

Merkel: Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją Europa
Gospodarz berlińskiej konferencji, minister finansów Wolfgang Schaeuble, ocenił z kolei, że priorytetem jest obecnie odbudowa zaufania do wspólnej waluty euro. _ _

_ - Można to osiągnąć tylko, jeśli nasze działania będą uzupełnione przez regulację i nadzór _ - powiedział.

Niemiecki rząd opowiada się za obciążeniem sektora finansowego częścią kosztów walki z kryzysem poprzez opodatkowanie transakcji na rynkach finansowych bądź poprzez podatek od aktywności finansowych, obejmujący nadmierne zyski oraz wynagrodzenia bankierów.

Zdaniem Merkel tego rodzaju międzynarodowy podatek raczej _ nie zrujnuje rynków _. _ Zamierzam zaangażować się na rzecz takich rozwiązań _ - zapowiedziała kanclerz Merkel.

Berlin ma nadzieję, że postulaty, zmierzające do wystawienia bankom rachunku za kryzys, pomogą złagodzić krytykę opinii publicznej dotyczącą uzgodnionych w minionych tygodniach pakietów pomocy finansowej dla Grecji i innych nadmiernie zadłużonych krajów strefy euro. Niemcy muszą wyłożyć na europejski mechanizm stabilizacyjny aż do 148 mld euro.

Sceptyczne wobec proponowanych przez Niemcy i państwa europejskie posunięć są takie kraje, jak Australia, Kanada i Japonia, których sektory finansowe nie ucierpiały tak znacznie w wyniku kryzysu. Merkel oceniła, że opór niektórych państw jest _ skrajnie frustrujący _. Zdaniem ekspertów, regulacje rynków będą skuteczne, jeśli wprowadzone zostaną globalnie.

Nadzieje na porozumienie w tej sprawie ostudził w Berlinie przedstawiciel Kanady - gospodarza szczytu G20. _ Wygląda na to, że nie ma jednolitego rozwiązania, które pasuje wszystkim _ - powiedział kanadyjski wiceminister finansów Tiff Macklem, cytowany przez agencję DPA.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)