Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd w Czechach? Powstała trójpartyjna koalicja centrolewicowa

0
Podziel się:

Nie wiadomo na razie, kiedy prezydent Czech mianuje nowy rząd. Ma podobno zastrzeżenia do niektórych kandydatur.

Nowy rząd w Czechach? Powstała trójpartyjna koalicja centrolewicowa
(PAP/EPA)

Trzy czeskie partie polityczne podpisały porozumienie w sprawie utworzenia centrolewicowej koalicji rządowej. Premierem ma zostać przywódca Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka (na zdjęciu w środku).

Socjaldemokraci przygotowują się do powrotu do władzy po prawie ośmiu latach centroprawicowych rządów w Czechach. Negocjacje koalicyjne toczyły się od przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbyły się październiku ubiegłego roku.

Partie tworzące nową koalicję - CSSD, partia ANO miliardera Andreja Babisza i Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL) - zwrócą się teraz do prezydenta Milosza Zemana o mianowanie Sobotki i członków jego rządu.

Porozumienie koalicyjne przewiduje, że socjaldemokraci otrzymają w nowym rządzie osiem stanowisk (w tym urząd premiera), ANO - sześć i chrześcijańscy demokraci trzy.

Nie wiadomo na razie, kiedy prezydent Zeman mianuje nowy rząd. Ma podobno zastrzeżenia do niektórych kandydatur.

Czytaj więcej w Money.pl
Czechy stały się prawdziwym rajem dla Rosjan Oficjalnie żyje tu ich ponad 40 tysięcy. Zachętą są bezpłatna edukacja, wygodny transport i stosunkowo tanie życie.
W przyszłym tygodniu koalicja w Czechach? Sobotka ma co tydzień osobiście informować Zemana o postępie rokowań do czasu, aż prezydent mianuje nowego premiera.
Arsenał w palestyńskiej ambasadzie. Jak... Arsenał odkryła policja, która prowadzi intensywne śledztwo w związku ze śmiercią ambasadora Palestyny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)