Notowania

kryzys w strefie euro
09.09.2011 12:19

Opuszczone flagi karą za brak dyscypliny budżetowej?

Unijny komisarz Guenther Oettinger zaproponował niekonwencjonalne kary dla nadmiernie zadłużających się państw strefy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zaproponował niekonwencjonalną karę dla państw łamiących zasady dyscypliny budżetowej. W rozmowie z dziennikiem _ Bild _ zasugerował, by opuścić do połowy masztu flagi tych krajów przy budynkach unijnych instytucji.

Zdaniem Oettingera kary finansowe dla nadmiernie zadłużających się państw strefy euro mijają się z celem. - _ Nie można sięgać gołemu do kieszeni _ - powiedział w opublikowanej w piątek rozmowie z niemieckim dziennikiem.

Ocenił, że bardziej sensowne byłyby działania, które stawiałyby w niewygodnej sytuacji rządy zadłużonych państw. - _ Można sobie na przykład wyobrazić, że takie kraje musiałyby na pewien czas oddać UE kompetencje budżetowe. Dla każdego rządu byłoby to hańba i powstrzymałoby to każdego chętnego do zaciągania długów _ - powiedział

- _ Można też pomyśleć o niekonwencjonalnych metodach. Jest propozycja, by flagi krajów dłużników przy budynkach UE opuszczać do połowy masztu. Byłby to wprawdzie tylko symbol, ale miałby działanie odstraszające _ - dodał niemiecki komisarz.

Czytaj wywiad z komisarzem ds. budżetu UE - Januszem Lewandowskim

Wykluczył też możliwość wyjścia zagrożonej plajtą Grecji ze strefy euro. - _ To podzieliłoby Europę i byłoby fatalnym sygnałem. Powstałoby wrażenie, że UE nawet nie jest w stanie ustabilizować względnie małego kraju. Inwestorzy i rynki przestałyby nam ufać _ - powiedział Oettinger.

Jego zdaniem problem stanowi niewydajna administracja w Grecji. - _ Urzędy nie są w stanie ściągnąć zaległych podatków czy sprzedać własności państwowej _ - powiedział.

Jak dodał, najlepszym rozwiązaniem byłoby wysłanie na pewien czas do Grecji wykwalifikowanych urzędników z pozostałych państw UE. - _ Mogliby działać, nie zważając na opór, i położyć kres niedbalstwu. Kto domaga się solidarności od innych państw, musi być gotowy do przejściowej rezygnacji z części odpowiedzialności _ - ocenił komisarz.

Więcej o kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;nadzwyczajne;posiedzenie;mfw;dotyczace;grecji,73,0,906057.html) Zmiana planów MFW w sprawie Grecji? Grecka prasa pisze, że specjalny wysłannik ds. Grecji Poul Thomsen zmienił grafik i zamiast w Atenach będzie na posiedzeniu MFW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t112338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wloski;rzad;planuje;likwidacje;prowincji;-;dla;oszczednosci,253,0,905725.html) Zlikwidują prowincje, żeby zmniejszyć dług Reforma znosząca 110 prowincji, które są jednostkami administracyjnymi pośrednimi między gminami a regionami, ma wejść w życie w 2014 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prezes;ebc;oslabil;euro;nastroje;sie;pogorszyly,147,0,905619.html) Osłabił euro. Sytuacja może się pogorszyć EBC obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro: w tym roku wzrośnie o 1,4-1,8 proc. PKB oraz 0,4-2,2 proc. PKB w 2012 r.
Tagi: kryzys w strefie euro, kary, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz