Notowania

osborne
21.07.2015 16:25

Oszczędności w budżecie Wielkiej Brytanii. Muszą znaleźć 20 mld funtów

Brytyjski minister finansów George Osborne zastanawia się jak zrealizować opiewające na 20 mld funtów oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elliott Franks /eyevine/EAST NEWS)

Brytyjski minister finansów George Osborne zapowiedział we wtorek, że w ramach oszczędności budżetowych ministerstwa i agendy rządowe będą musiały do końca obecnej dekady przeprowadzić redukcję swych wydatków, sięgającą w skrajnych przypadkach 40 proc.

Jak zaznaczył, 25 listopada przedstawi sposoby zaoszczędzenia przez rząd dodatkowych 20 mld funtów rocznie, co ma uzupełnić ogłoszone przez niego wcześniej w tym miesiącu głębokie cięcia wydatków socjalnych.

- Ten przegląd wydatków będzie następnym krokiem w naszym planie wyeliminowania deficytu (budżetowego), utrzymywania nadwyżki (budżetowej) i zapewnienia, by Wielka Brytania żyła za swe własne środki - napisał Osborne w swym oświadczeniu.

Minister zwrócił się do poszczególnych resortów z pytaniem, w jaki sposób mogą one dokonać redukcji swych corocznych wydatków w skali od 25 do 40 proc., co da rządowi przegląd opcji jak zrealizować opiewające na 20 mld funtów oszczędności. Ochrona zdrowia, oświata, obrona i pomoc rozwojowa są w znacznym stopniu wyłączone spod tych restrykcji.

Opublikowane wcześniej we wtorek dane wskazują, że rząd osiągnął postępy w redukowaniu brytyjskiego deficytu budżetowego, który w drugim kwartale bieżącego roku był o 20 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Przyczyniły się do tego większe wpływy z podatków dochodowych od osób fizycznych i przedsiębiorstw w sytuacji gdy gospodarka nabiera dynamiki po ubiegłorocznej ospałej odnowie. Tym niemniej w rezultacie wzrostu wydatków deficyt za czerwiec był wyższy niż spodziewali się ekonomiści.

Partia Konserwatywna, do której należy Osborne, rządziła do niedawna w koalicji z centrowymi Liberalnymi Demokratami, ale w majowych wyborach uzyskała bezwzględną większość mandatów w Izbie Gmin. Ułatwia to ministrowi finansów forsowanie planów redukcji wydatków budżetowych przy jednoczesnym domaganiu się od firm, by podnosiły minimalne wynagrodzenie swych pracowników.

Również we wtorek Osborne oświadczył, że w ramach sanacji finansów publicznych poszczególne resorty powinny rozpatrzyć możliwość sprzedawania znajdujących się w ich dyspozycji państwowych gruntów na tereny budowlane.

Tagi: osborne, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz