Notowania

wiadomości
28.06.2017 12:54

Państwa UE przedłużyły sankcje wobec Rosji

Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie przedłużyły w środę o kolejne pół roku sankcje gospodarcze nałożone na Rosję - poinformowała w komunikacie Rada UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Decyzję umożliwili przywódcy państw UE, którzy w ubiegłym tygodniu na unijnym szczycie w Brukseli otworzyli drogę do formalnego przedłużenia sankcji. Stało się tak po rekomendacji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Niemcy i Francja reprezentowały UE przy zatwierdzeniu porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Państwa członkowskie UE sformalizowały decyzję w procedurze pisemnej i przyjęły ją jednomyślnie. Sankcje obowiązują teraz do końca stycznia 2018 roku.

Pierwotnie sankcje wprowadzono 31 lipca 2014 roku (na jeden rok) w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. We wrześniu 2014 roku sankcje te zaostrzono. 19 marca 2015 roku Rada Europejska postanowiła uzależnić ich zniesienie od pełnego wdrożenia porozumień mińskich, co miało nastąpić do 31 grudnia 2015 roku. Ponieważ tak się nie stało Rada przedłuża sankcje co pół roku.

Paryskie protesty przeciwko Putinowi

Wprowadzone w 2014 roku sankcje gospodarcze UE wobec Rosji dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Tagi: wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2017

HRABIASankcje powinny być na wszystko - także bojkot MŚ w piłce nożnej. W kraju, który bandycko napada na sąsiadów - nie powinny się odbywać poważne imprezy … Czytaj całość

28-06-2017

world anonimuszniesienie sankcji byloby porazka zachodu bo przyznali by sie do kleski wobec rosji a akceptacja okupacji krymu to najgorsze co mozna zrobic i nalezy … Czytaj całość

28-06-2017

koloA kiedy się w końcu za PISo-bolszewię zabiorą ??

Rozwiń komentarze (109)