Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

PKP szykuje się do inwestycji. W sumie mają powstać tory za 80 mld zł

10
Podziel się:

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują już projekty inwestycyjne, które mogłyby zostać zrealizowane w kolejnej budżetowej perspektywie unijnej, czyli w latach 2021-2027 - poinformował w czwartek dziennikarzy prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

PKP szykuje się do inwestycji. W sumie mają powstać tory za 80 mld zł
(pixabay.com)

- Jesteśmy już dosyć zaawansowani w przygotowaniu do nowej perspektywy. Nowa perspektywa jest dla nas bardzo ważna. Mimo, że w roku 2016, gdy przyszliśmy do zarządu spółki, musieliśmy tak naprawę rozpoczynać perspektywę na lata 2014-2020 - powiedział Merchel.

- Zakładam, że w roku 2018 będziemy mieli już te projekty domknięte i wdrażane. Już w tej chwili przygotowujemy szereg projektów, jesteśmy na etapie przygotowywania studium wykonalności projektów - dodał.

- Celem PKP PLK jest to, żeby w nowej perspektywie zrealizować projekty za 30 mld zł. Za następne 50 mld zł powinny być realizowane projekty jeszcze później. My patrzymy z perspektywą przynajmniej do roku 2030 - wyjaśnił.

Merchel powiedział, że PLK zakłada, iż począwszy od roku 2021 do roku 2025 spółka będzie miała przygotowanych projektów na wartość co najmniej 10 mld zł rocznie, z czego zdecydowana większość będzie realizowana w systemie "buduj".

* Afera finansowa w PKP. Cały zarząd spółki z zarzutami *

Obecny na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel dodał, że choć nie wiadomo jeszcze jaka kwota będzie do rozdysponowania w przyszłej perspektywie unijnej, to już trzeba przygotowywać projekty, aby jak najszybciej rozpocząć ich realizację.

- Musimy się przygotować do tego, że będziemy rozwijali polską kolej przy pomocy środków europejskich, a z drugiej strony musimy też myśleć o tym, że trzeba angażować środki krajowe, jeśli nie będzie wystarczającej ilości środków europejskich. (...) Celem nie jest konsumowanie środków europejskich, tylko budowanie polskich kolei - powiedział Bittel.

gospodarka
inwestycje
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
kolejarz
3 lata temu
beblum, pobeblum
asser
5 lata temu
'SZYBCIEJ"??/ kurna od 25 lat to słyszę.Już powinniśmy zgodnie z tym co obiecują jeżdzić z prędkością światła!!!
Gość
5 lata temu
Robicie i remontujecie w kółko ciągle te same szlaki kolejowe, zapominając o reszcie polski.
Pilot_Pirx
5 lata temu
A nie lepiej zainwestować te pieniądze w Hyperloop?
habib78
5 lata temu
W 2021 Polexit więc te projekty to niepotrzebne.