Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
03.08.2017 15:23

PKP szykuje się do inwestycji. W sumie mają powstać tory za 80 mld zł

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują już projekty inwestycyjne, które mogłyby zostać zrealizowane w kolejnej budżetowej perspektywie unijnej, czyli w latach 2021-2027 - poinformował w czwartek dziennikarzy prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)

- Jesteśmy już dosyć zaawansowani w przygotowaniu do nowej perspektywy. Nowa perspektywa jest dla nas bardzo ważna. Mimo, że w roku 2016, gdy przyszliśmy do zarządu spółki, musieliśmy tak naprawę rozpoczynać perspektywę na lata 2014-2020 - powiedział Merchel.

- Zakładam, że w roku 2018 będziemy mieli już te projekty domknięte i wdrażane. Już w tej chwili przygotowujemy szereg projektów, jesteśmy na etapie przygotowywania studium wykonalności projektów - dodał.

- Celem PKP PLK jest to, żeby w nowej perspektywie zrealizować projekty za 30 mld zł. Za następne 50 mld zł powinny być realizowane projekty jeszcze później. My patrzymy z perspektywą przynajmniej do roku 2030 - wyjaśnił.

Merchel powiedział, że PLK zakłada, iż począwszy od roku 2021 do roku 2025 spółka będzie miała przygotowanych projektów na wartość co najmniej 10 mld zł rocznie, z czego zdecydowana większość będzie realizowana w systemie "buduj".

* Afera finansowa w PKP. Cały zarząd spółki z zarzutami *

Obecny na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel dodał, że choć nie wiadomo jeszcze jaka kwota będzie do rozdysponowania w przyszłej perspektywie unijnej, to już trzeba przygotowywać projekty, aby jak najszybciej rozpocząć ich realizację.

- Musimy się przygotować do tego, że będziemy rozwijali polską kolej przy pomocy środków europejskich, a z drugiej strony musimy też myśleć o tym, że trzeba angażować środki krajowe, jeśli nie będzie wystarczającej ilości środków europejskich. (...) Celem nie jest konsumowanie środków europejskich, tylko budowanie polskich kolei - powiedział Bittel.

Tagi: gospodarka, inwestycje, kolej, pap, koleje, pkp plk, wiadomości, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-08-2017

mat99Nie wybudują nawet metra pajace. Polskinei będzie w UE; nei bezie dopłat. Ni ebezie nawet doąd jeździć.

03-08-2017

SlawomirA czy będzie nowa perspektywa? Kasiorka z Unii raczej się skończy przy takim podejściu do Darczyńcy jaki prezentuje polski rząd.

03-08-2017

KrysttnaNiedługo będą najlepsi tylko w teologii

Rozwiń komentarze (10)