Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys strefy euro
25.09.2012 17:29

Plan skupowania obligacji przez EBC pozytywnym impulsem dla rynków

- Strefa euro robi postępy i inwestorzy to zauważają - podkreśla szef Europejskiego Banku Centralnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi bronił dziś w Berlinie planów nieograniczonego skupowania obligacji państw eurolandu z problemami zadłużenia. Podkreślił, że za akcją EBC muszą pójść zdecydowane działania rządów i reformy.

Zdaniem Draghiego zapowiedź skupowania na rynku wtórnym obligacji przez EBC miała na celu _ rozwianie nieuzasadnionych obaw o strefę euro _ i wpłynęła na poprawę nastrojów na rynkach finansowych.

_ - Już teraz widzimy bardzo pozytywne znaki. To pokazuje, że inwestorzy w zasadzie mają zaufanie do kierunku, który obraliśmy _ - powiedział Draghi na konferencji Związku Niemieckiego Przemysłu BDI w Berlinie. _ - Strefa euro robi postępy i inwestorzy to zauważają _ - dodał.

Jednak - jak podkreślił - _ poprawa nastrojów nie oznacza, że wszystko zostało rozwiązane _. - _ Akcja EBC może być tylko pomostem do bardziej stabilnej przyszłości. Projekt ten musi zostać uzupełniony przez zdecydowane działania rządów, podejmowane zarówno indywidualnie, jak i wspólnie _ - dodał Draghi.

_ - Moje główne przesłanie dziś jest takie, że jeśli politycy będą kontynuować wdrażanie koniecznych reform, to mamy wiele powodów, by być dobrej myśli co do tego, dokąd zmierza strefa euro _ - oświadczył.

Draghi zapewnił też, że EBC nie zmierza wykraczać poza swój mandat, jakim jest czuwanie nad stabilnością cen. Odrzucił wątpliwości szefa niemieckiego Bundesbanku Jensa Weidmanna, który sprzeciwia się skupowaniu obligacji przez Europejski Bank Centralny, twierdząc, że oznacza to niezgodne z traktatem UE bezpośrednie finansowanie państw.

We wtorek szef EBC spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowy dotyczyły m.in. planów utworzenia europejskiego nadzoru bankowego z centralną rolą EBC oraz przygotowań do szczytu UE w październiku. Merkel i Draghi byli zgodni, że w UE konieczne są głębokie reformy, by poprawić jej konkurencyjność gospodarczą i odzyskać wiarygodność - poinformował rzecznik niemieckiej kanclerz Steffen Seibert.

Czytaj więcej w Money.pl
Analitycy o pomysłach EBC: dramatyczne próby Prezes EBC zapowiedział, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty bank ten będzie bez ograniczeń skupował obligacje.
Wielka interwencja na rynku obligacji - _ EBC zrobi wszystko, by zachować euro; euro jest nieodwracalne _ - powiedział dziś Draghi na konferencji prasowej we Frankfurcie na Menem.
Hiszpania zwróci się o pomoc finansową? Hiszpania rozważa zwrócenie się o pomoc z programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny, ale nie planuje poproszenia o pełny program ratunkowy.
Tagi: kryzys strefy euro, ebc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz