Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek od transakcji finansowych również u nas?

0
Podziel się:

Komisja Europejska przyjęła projekt dyrektywy w sprawie podatku od transakcji finansowych. Nasz kraj też go wdroży?

Podatek od transakcji finansowych również u nas?
(greg801/iStockphoto)

Obecnie Polska nie planuje wdrożenia podatku od transakcji finansowych w drodze przystąpienia do formuły wzmocnionej współpracy - poinformowało Ministerstwo Finansów. Nie wykluczyło jednak zmiany decyzji po zakończeniu prac nad dyrektywą.

Dzisiaj KE przyjęła projekt dyrektywy ws. podatku od transakcji finansowych. Projekt dyrektywy FTT będzie przedmiotem prac w Radzie UE, w formule tzw. wzmocnionej współpracy. Zakłada ona możliwość przyjęcia dyrektywy jedynie przez grupę państw, które wyrażą taką wolę.

_ - Na obecnym etapie postępowania Polska nie planuje wdrożenia podatku od transakcji finansowych w drodze przystąpienia do formuły wzmocnionej współpracy _ - poinformowało polskie Ministerstwo Finansów. _ Biorąc pod uwagę fakt, że ostateczny kształt dyrektywy w sprawie ustanowienia wzmocnionej współpracy w dziedzinie FTT zależy od wyników uzgodnień w toku prac w Radzie i PE, decyzja o ewentualnym przyłączeniu się przez Polskę do tej inicjatywy zostanie podjęta po zakończeniu tych prac _ - dodał resort.

W styczniu zamiar wprowadzenia FTT potwierdziły: Francja, Niemcy, Grecja, Austria, Słowenia, Belgia, Portugalia, Włochy, Hiszpania, Estonia, Słowacja. Jak powiedział w czwartek komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta, przyjęcie dyrektywy przez te państwa będzie ważnym krokiem w kierunku wspólnego FTT w całej UE.

_ - Po raz pierwszy podatek od transakcji finansowych będzie wprowadzony w regionie obejmujących wiele krajów _ - powiedział Szemeta. Dodał, ze FTT _ wzmocni wspólny rynek i ukróci nieodpowiedzialny handel na rynkach finansowych _.

Projekt dyrektywy precyzuje zasady, na jakich podatek miałby obowiązywać od 2014 r. Według propozycji KE, stawka podatku od obrotu akcjami i obligacjami wyniesie co najmniej 0,1 proc., a od obrotu instrumentami pochodnymi - 0,01 proc. Zachowana zostanie zasada rezydencji podatkowej, co oznacza, że podatek będzie należny, jeśli jedna ze stron transakcji ma siedzibę w kraju członkowskim, gdzie obowiązuje FTT - bez względu na to, gdzie doszło do transakcji.

Podatek będzie pobierany także wówczas, gdy przedmiotem transakcji są papiery i instrumenty finansowe wyemitowane w jednym z krajów członkowskich z FTT, nawet jeśli uczestnicy transakcji nie mają siedzib w tych państwach.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m255828.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;gorsza;od;malezji;te;pomysly;tego;nie;zmienia,139,0,1250699.html) *Polski Apple nie powstanie. Jesteśmy gorsi od Malezji * 1 procent podatku nie wystarczy. Eksperci twierdzą, że nadal pozostaniemy zaściankiem. FTT nie będzie obejmował codziennej aktywności finansowej obywateli i firm (jak pożyczki, opłaty, ubezpieczenia, depozyty) oraz tradycyjnej działalności banków inwestycyjnych, jak gromadzenie kapitału. Z FTT wyłączone będą także transakcje zawierane przez banki centralne, Europejski Bank Centralny, UE i europejskie fundusze ratunkowe.

Celem FTT jest zapewnienie, by banki i inne instytucje finansowe miały udział w ponoszeniu kosztów kryzysu finansowego, do którego się przyczyniły.

Państwa, które zapowiedziały wprowadzenie FTT, wykorzystają przewidziany w traktacie z Lizbony mechanizm tzw. wzmocnionej współpracy, który umożliwia pogłębienie integracji w pewnej dziedzinie, jeżeli taką wolę wyrazi co najmniej 9 krajów. W 2011 r. propozycja KE w sprawie opodatkowania transakcji finansowych nie uzyskała poparcia ze strony wszystkich krajów UE, dlatego zdecydowano się na wzmocnioną współpracę. Głównym inicjatorem tej współpracy były Niemcy; chadecko-liberalny rząd w Berlinie obiecał opozycji postęp w sprawie wprowadzenia FTT w Unii w zamian za poparcie pakietów ratunkowych dla strefy euro.

Aby dyrektywa weszła w życie konieczna jest zgoda 11 państw, które przystąpiły do wzmocnionej współpracy. Jednak w dyskusji na ten temat mogą brać udział wszystkie kraje członkowskie. Do współpracy _ 11 _ mogą przyłączyć się też kolejne państwa UE.

Krytycy nowego podatku ostrzegają, iż doprowadzi on do podwójnego opodatkowania transakcji finansowych, a także niekorzystnie wpłynie na oszczędności gromadzone na funduszach emerytalnych. Szemeta zapewniał w czwartek, że koszty dla funduszy emerytalnych będą _ bardzo ograniczone _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy podatek to rekompensata dla rządu Rozpoczynający się dziś szczyt Unii Europejskiej będzie niezwykle trudny - uważa doradca prezydenta profesor Roman Kuźniar.
Unia wprowadza nowy podatek. Obejmie również Polskę W przyjętym dziś wniosku podtrzymano założenie, że podatek będzie pobierany od wszystkich takich transakcji.
Kontrola fiskusa. Podatnik ma tydzień na... Przedsiębiorca ma 7 dni na skorygowanie ewentualnych błędów, zanim w siedzibie jego firmy pojawi się z wizytą kontrolną pracownik urzędu skarbowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)