Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska administracja nie radzi sobie z cudzoziemcami. Szara strefa się rozrasta

Polska administracja nie radzi sobie z cudzoziemcami. Szara strefa się rozrasta

Do końca roku w Polsce będzie pracować 3 mln Ukraińców. Fot. Artur Sasik/ EAST NEWS
Do końca roku w Polsce będzie pracować 3 mln Ukraińców.

 

Urzędnik ma od 2 do 4 minut na sprawdzenie wniosku o wizy pracownicze. Urzędy sobie nie radzą, a grupa pracujących na czarno rośnie.

Liczba wniosków o wizę pracowniczą rośnie o 200 tys. rocznie od 2014 rok. Polskie służby konsularne jednak nie są dobrze przygotowane na uproszczony tryb zatrudnienia cudzoziemców – wynika z raportu NIK, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna”.

Fala pracowników, głównie z Ukrainy, pogrąża polską administrację. Urzędnik ma od 2 do 4 minut na sprawdzenie wniosku, co zdaniem "DGP", wręcz zachęca do wydawania lewych oświadczeń o zatrudnieniu i niewłaściwym wykorzystywaniu wiz.

Ukrainka pracująca w Polsce wykupiła z wojska synów

 

 

Jednym z powodów paraliżu urzędów są braki kadrowe. Nie ma co się dziwić, że służby konsularne i urzędy nie są w stanie sprawnie obsługiwać wniosków jeśli nie mają odpowiednio licznej osady – komentuje na łamach "DGP" prezes Personal Service Krzysztof Inglot.

Złoty Medal MTP

praca, wizy, ukraińcy w polsce
Czytaj także
Polecane galerie
patriota
2018-03-17 01:52
Polskie prawo działa na niekorzyść Polaków, to jest fakt niezaprzeczalny, Ukraińcy coraz bardziej to wykorzystują, jeżeli są zatrudnieni legalnie żądają płatnych urlopów chorobowego zasiłków i zaświadczeń o składkach emerytalnych, i coraz mniej chce im się pracować, ostatnio praca Ukraińca przypomina "strajk włoski". Proponuję zmianę w przepisach o zatrudnieniu pracowników z poza UE:
1. Pracownik "ze wschodu" świadomie decyduje się do jakiej pracy jedzie, nie np. po dwóch tygodniach pobytu w Polsce rezygnuje kiedy się już zadomowi, szuka czegoś innego zostawiając pracodawcę na lodzie, w takim przypadku kara powinna obejmować natychmiastowy nakaz opuszczenia UE i konieczność uzyskania nowego pozwolenia na pracę z karencją minimum 3 miesięcy. Obecne przepisy kosztami uzyskania pozwolenia obciążają potencjalnego pracodawcę.
2. Ubezpieczenie obywatela z poza UE powinno obejmować jedynie świadczenie chorobowe i wypadkowe nie emerytalne i pełen socjal.
3. Pozwolenie na pracę (wiza) ważne wyłącznie na okres 6-9 miesięcy, bez możliwości przedłużenia pobytu za pośrednictwem odwołania się do Urzędów Wojewódzkich ze stosownym wnioskiem, po czym obowiązkowy wyjazd z Polski na okres minimum 3 miesięcy
Mój apel do ustawodawców, jeżeli nie potraktujecie tego poważnie to poświadczy wyłącznie fakt że za nic macie Polskich obywateli.
rolnik pl
2018-03-17 01:22
Ukraińcy nie przyjeżdżają do Polski pracować, oni powoli już tylko żądają świadczeń tak jak Islamscy nachodźcy w krajach zachodnich. Polskie prawo jest całkowicie CHORE, żeby takiego legalnie zatrudnić to najpierw trzeba się samemu sporo natrudzić i wydać trochę pieniędzy aby dopełnić wszelkich formalności, a potem taki delikwent oznajmi z dnia na dzień że mu się nie podoba albo prędzej nie chce mu się pracować i tylko udaje że coś robi, wtedy pracodawca ma kolejny problem bo musi go wyrejestrować (kolejne formalności w urzędzie), a praca i tak jest nie wykonana, Polaków zgadzających się pracować fizycznie, nawet za lepsze pieniądze jest coraz mniej. Co robić? Zamknąć firmę i iść pracować do Amazon, albo do Biedronki? Kto ma w tym interes aby zniszczyć małych polskich przedsiębiorców?
marek
2018-03-16 23:41
ukraincy przebywajacy w polsze maja wiecej broni niz polska armia.to nie jest smieszne.
Pokaż wszystkie komentarze (95)