Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska może stracić dziesiątki miliardów euro. Bruksela szykuje rewolucję w sposobie podziału kasy

Polska może stracić dziesiątki miliardów euro. Bruksela szykuje rewolucję w sposobie podziału kasy

W latach 2014-2020 nad Wisłę trafi łącznie 77 mld euro funduszy strukturalnych. Fot. REPORTER
W latach 2014-2020 nad Wisłę trafi łącznie 77 mld euro funduszy strukturalnych.

Zamiast do Polski duża część funduszy unijnych trafi do doświadczonych przez kryzys krajów "starej Unii": Grecji, Hiszpanii czy Włoch. Takie mogą być efekty szykowanej przez Brukselę rewolucji w sposobie podziału budżetu UE. Fundusze mają być m.in. zależne od "praworządności".

Aktualizacja 17:20

Jak informuje "Financial Times", Bruksela planuje odejść od dotychczasowego modelu podziału środków strukturalnych. Proste kryterium poziomu PKB na głowę mieszkańca ma zostać zastąpione nowym, dość skomplikowanym modelem.

Przy podziale środków z perspektywy budżetowej na lata 2021-2027 mogą być brane pod uwagę takie kryteria jak bezrobocie wśród młodych, edukacja, czy warunki do migracji i innowacji. Mało tego, Komisja Europejska będzie też oceniać kraje pod kątem praworządności.

"W dokumentach, które leżą na stole, nie ma jednak bezpośredniego uzależnienia funduszy od procedury art. 7 Traktatu UE" - donosi RMF FM. Po raz pierwszy w historii pieniądze z unijnego budżetu mają być uwarunkowane "praworządnością", chociaż samo to sformułowanie ma nie znaleźć się w oficjalnych zapisach. Trudno bowiem jednoznacznie je zdefiniować. Zamiast tego może być mowa o "skutecznym lub efektywnym zarządzania funduszami". Z Brukseli płyną informacje, że "za" są wszyscy komisarze. Nawet przedstawiciel Węgier.

Wideo: poparcie dla Polski w sporze z UE

 

 

Nowe zasady podziału środków unijnych najsilniej uderzą w Polskę, która obecnie jest czołowym beneficjentem funduszy spójności. Konflikt Warszawy z Brukselą dotyczący standardów demokratycznych, praworządności czy sądownictwa może przełożyć się na konkretne sumy.

Od czasu poszerzenia UE w 2004 o kraje należące kiedyś do Bloku Wschodniego, podział środków unijnych był nakierowany głównie na wyrównanie poziomu rozwoju krajów "starej" i "nowej" Unii. Korzystała na tym głównie największa w tym gronie Polska. W ramach funduszy strukturalnych w latach 2014-2020 nad Wisłę trafi łącznie 77 mld euro.

Jak pisze "FT", teraz Bruksela może skupić się na pomocy krajom, które zostały doświadczone przez kryzys, a także tym, które są najbardziej obciążone imigracją. Za takim rozwiązaniem opowiada się nie tylko Angela Merkel, ale także Emmanuel Macron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
the end
2018-04-25 17:27
BRAWO KE!!!!!!!!!!czas najwyższy skończyć tą patologię
the end
2018-04-25 17:27
BRAWO KE!!!!!!!!!!czas najwyższy skończyć tą patologię
kuba
2018-04-25 17:25
najbardziej cieszy mnie ten fakt ze względu na rolników ,w końcu przyjdą po rozum do głowy
Pokaż wszystkie komentarze (156)