Notowania

Polska może stracić miliardy z unijnej kasy. Będą cięcia na politykę spójności

Komisja Europejska ma zaproponować 64,4 mld euro na politykę spójności dla Polski. Teraz budżet ten wynosi 83 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP)
Polska ma dostać mniej pięniędzy z unijnego budżetu na politykę spójności

Takie nieoficjalne informacje podają Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa. Finansowanie w budżecie 2021-27 ma być mniejsze o 23,3 proc niż w latach 2014-20.

Nawet jeżeli faktycznie Polska otrzyma ponad 18,5 mld mniej, to i tak wciąż będzie największym beneficjentem unijnych pieniędzy. Na drugim miejscu znalazłyby się Włochy z kwotą 38,6 mld euro.

To właśnie południe Europy ma najbardziej zyskać w nowej perspektywie - oprócz Włoch, Grecja i Hiszpania.

Na taką samą sumę wskazuje Polskie Radio. Powołuje się na ustalenia szefów gabinetów komisarzy. Oficjalnie informacje mają być znane we wtorek.

To, że nowy budżet będzie znacznie mniej hojny niż obecny, wynika m.in. z wyjścia z UE Wielkiej Brytanii. Rocznie wpłacała do unijnej kasy na czysto ok. 10 mld euro. Poza tym pojawią się nowe cele finansowania - w tym migracja i polityka obronna.

Zobacz: Bielan o "gorzkim smaku kompromisu" z UE

Tagi: fundusze europejskie, komisja europejska, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2018

xxxpodziękujcie PO i Nowoczesnej

28-05-2018

Będzie spójnośćPolska tez może nie wpłacać do łuni, wszyscy wiedzą co to jest i czyj to jest wymysł a poza tym jakie to romantyczne, dajcie sobie dzióbka ;)

28-05-2018

holdto i tak ue jest hojna i wspaniałomyślna. pisoludki by zaraz kasę tadkowi dały . na całe szczęście już ich nie będzie.

Rozwiń komentarze (17)