Notowania

komisja europejska
05.05.2010 10:45

Polska gospodarka nadal europejskim liderem

Prężny rozwój potwierdzony - tak zatytułowali unijni eksperci analizy dotyczące Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

*Polska gospodarka będzie się w tym roku rozwijać w tempie 2,7 procent - wynika z wiosennych prognoz Komisji Europejskiej. Bruksela znowu musiała zrewidować swoje przewidywania, choć tym razem nieznacznie. W lutym prognozowała, że wzrost Produktu Krajowego brutto wyniesie 2,6 procent. *

Z najnowszych danych wynika, że sytuacja gospodarcza zaczyna powoli poprawiać się w całej Unii Europejskiej, która jeszcze w ubiegłym roku była pogrążona w największej w historii recesji.

A polska gospodarka nadal rozwija się najszybciej w całej Wspólnocie i utrzymała pozycję lidera. _ Prężny rozwój potwierdzony _ - tak zatytułowali unijni eksperci analizy dotyczące Polski. Nasz kraj nie jest już jednak osamotniony, bo z dobrymi wynikami gospodarczymi dogoniła nas Słowacja.

Natomiast pozostałe dane dotyczące Polski, które przedstawiła Komisja Europejska nie są już tak dobre. Nienajlepsza jest m.in. sytuacja finansów publicznych. W tym roku deficyt będzie na poziomie 7,3 procent Produktu Krajowego Brutto, znacznie przekraczając dozwolony, 3-procentowy limit.

Dopiero w przyszłym roku Bruksela prognozuje niższy deficyt finansów publicznych na poziomie 7,0 procent. Konsekwencją wysokiego deficytu jest wzrost długu publicznego. Komisja Europejska przewiduje, że w tym roku wyniesie on prawie 54 procent PKB, a w przyszłym przekroczy 59 procent.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Barroso przeciwny wyrzucaniu ze strefy euro ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;przeciwny;wyrzucaniu;ze;strefy;euro,2,0,615682.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, IAR, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz