Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka nadal europejskim liderem

0
Podziel się:

Prężny rozwój potwierdzony - tak zatytułowali unijni eksperci analizy dotyczące Polski.

Polska gospodarka nadal europejskim liderem
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

*Polska gospodarka będzie się w tym roku rozwijać w tempie 2,7 procent - wynika z wiosennych prognoz Komisji Europejskiej. Bruksela znowu musiała zrewidować swoje przewidywania, choć tym razem nieznacznie. W lutym prognozowała, że wzrost Produktu Krajowego brutto wyniesie 2,6 procent. *

Z najnowszych danych wynika, że sytuacja gospodarcza zaczyna powoli poprawiać się w całej Unii Europejskiej, która jeszcze w ubiegłym roku była pogrążona w największej w historii recesji.

A polska gospodarka nadal rozwija się najszybciej w całej Wspólnocie i utrzymała pozycję lidera. _ Prężny rozwój potwierdzony _ - tak zatytułowali unijni eksperci analizy dotyczące Polski. Nasz kraj nie jest już jednak osamotniony, bo z dobrymi wynikami gospodarczymi dogoniła nas Słowacja.

Natomiast pozostałe dane dotyczące Polski, które przedstawiła Komisja Europejska nie są już tak dobre. Nienajlepsza jest m.in. sytuacja finansów publicznych. W tym roku deficyt będzie na poziomie 7,3 procent Produktu Krajowego Brutto, znacznie przekraczając dozwolony, 3-procentowy limit.

Dopiero w przyszłym roku Bruksela prognozuje niższy deficyt finansów publicznych na poziomie 7,0 procent. Konsekwencją wysokiego deficytu jest wzrost długu publicznego. Komisja Europejska przewiduje, że w tym roku wyniesie on prawie 54 procent PKB, a w przyszłym przekroczy 59 procent.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)