Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE

0
Podziel się:

Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent.

Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE
(PAP/Tomasz Wojtasik)

Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent. Wyższy wzrost zanotowała tylko bułgarska gospodarka (wzrost o 3,6 proc.). Jak spojrzymy na Unię jako całość jest znacznie gorzej.

W całej Unii Europejskiej, jak również w strefie euro, PKB w ujęciu kwartalnym zmniejszył się o 1,5 procent. W III kw. PKB w całej UE spadło o 0,3 proc., zaś w strefie euro - o 0,2 procent.

Profesor Witold Orłowski podkreśla, że na razie nasza gospodarka jest w znacznie lepszej sytuacji niż w większości państw Unii, jednak jeśli taka sytuacja się utrzyma - to zagrożenie będzie poważne:

POSŁUCHAJ PROF. WITOLDA ORŁOWSKIEGO:

Kryzys gospodarczy najdotkliwiej dotknął Łotwę i Estonię, których PKB skurczyło się odpowiednio o 10,5 oraz 9,4 procent. Straciły też największe unijne gospodarki: niemiecka o 1,6 procent, brytyjska o 1,9 procent i francuska - o 1 procent.

Wśród państw wspólnoty najszybciej rozwijają się Bułgaria, Polska i Cypr - gospodarki tych krajów rosły w ostatnim roku w tempie przekraczającym trzy procent. Według Eurostatu polskie PKB wzrosło o 3,1 proc. W ujęciu rocznym (w III kw. wzrost wyniósł 4,9 proc.). Natomiast w ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł odpowiednio: 0,3 proc. i 0,8 procent.

Raport Money.pl
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * Według GUS w IV kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 proc. w skali roku. Najszybciej rósł popyt indywidualny, który był wyższy o 3,6 proc. niż przed rokiem. Wcześniej analitycy bankowi prognozowali, że wzrost PKB w tym okresie wyniósł średnio 2,8 procent. zobacz raport Money.pl

W ujęciu rocznym, zarówno cała UE, jak i strefa euro odnotowały w IV kw. 2008 roku spadek o 1,3 proc. (w III kw. było to odpowiednio: +0,7 proc. i +0,6 proc.).

Raport Money.pl
*Gospodarcze potęgi w zapaści. PKB pikuje * Dziś poznaliśmy dane o PKB w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Eksperci nie mają wątpliwości. W tym roku nie należy oczekiwać dobrych wiadomości. zobacz raport Money.pl
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)