Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc finansowa dla Grecji. Niemiecki parlament za porozumieniem

0
Podziel się:

Opozycja nie zostawiła suchej nitki na ministrze finansów Wolfgangu Schaeuble.

Pomoc finansowa dla Grecji. Niemiecki parlament za porozumieniem
(European Council/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Bundestag wyraził zgodę na rozpoczęcie przez rząd Angeli Merkel negocjacji w sprawie trzeciego programu pomocowego w wysokości 86 miliardów euro dla Grecji. "Za" było 439 głosów, 119 posłów głosowało przeciw, 40 wstrzymało się.

Za pomocą dla Grecji głosowała koalicja rządowa CDU/CSU i SPD, chociaż część chrześcijańskich demokratów odmówiła poparcia wniosku własnego rządu, kwestionując zasadność dalszej pomocy finansowej. Przedstawiciel oponentów, Klaus-Peter Willsch z CDU, określił Grecję mianem "beczki bez dna". Zieloni wstrzymali się od głosu. Przeciwko porozumieniu byli, z jednym wyjątkiem, parlamentarzyści Lewicy.

Opozycja nie zostawiła suchej nitki na ministrze finansów Wolfgangu Schaeuble, oskarżając go o upokorzenie Greków. Lider postkomunistycznej Lewicy Gregor Gysi zarzucał Schaeublemu niszczenie europejskiej idei. Jak mówił, warunki postawione Grekom są nie do zniesienia.

Kanclerz Angela Merkel tłumaczyła jednak, że nowy pakiet dla Grecji, oznaczający pomoc finansową w zamian za bolesne reformy, jest najlepszym rozwiązaniem. Przekonywała, że zaniechanie prób ratowania Grecji, byłoby nieodpowiedzialne i lekkomyślne. Niemiecka kanclerz dodała, że dopuszczenie do wyjścia Grecji ze strefy euro miałoby fatalne konsekwencje dla tego kraju, a darowanie Atenom długów rozsadziłoby europejski porządek prawny.

Merkel zwróciła uwagę na strategiczne znaczenie Grecji, szczególnie wobec konfliktu z Rosją o Ukrainę oraz fali uchodźców. - Decyzja nie dotyczy tylko Grecji, lecz całej Europy - mówiła kanclerz Niemiec.

Priorytetem utrzymanie Grecji w strefie euro

Zapewniła, Że jej celem jest pozostanie Grecji w strefie euro. UE to "wspólnota losów, a nie tylko wspólna waluta" - mówiła szefowa niemieckiego rządu. Przyznała, że warunki postawione Grecji są twarde. Jak dodała, również pozostałe kraje eurolandu zgodziły się na twarde warunku, o czym świadczy obiecana Grecji pomoc w wysokości 86 mld euro.

Merkel podziękowała demonstracyjnie ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeuble za jego wkład w wypracowanie porozumienia na niedawnym szczycie strefy euro w Brukseli. Bundestag zgotował politykowi CDU burzliwą owację. Podczas rozmów w Brukseli Schaeuble zasugerował jako metodę rozwiązania kryzysu czasowe wyjście Grecji ze strefy euro, co spotkało się z ostrą krytyką m.in. Francji i Włoch.

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, po całonocnych negocjacjach, w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu powierniczego. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro.

Jest porozumienie w sprawie Grecji:

Grecy w zamian za pomoc zobowiązali się do trudnych reform

Grecy słono zapłacą za porozumienie ws. długów. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa (na zdjęciu) ostatecznie zgodził się na powstanie funduszu prywatyzacyjnego, podniesienie podatków i wieku emerytalnego. Grecy zobowiązali się też do deregulacji niektórych zawodów i zmniejszenia wydatków na wojsko. Dzięki temu udało się uniknąć załamania greckiego systemu finansowego, ale jak twierdzą obserwatorzy, kraj ten stanie się teraz "protektoratem Niemiec".

W planie przedstawionym pod koniec ubiegłego tygodnia znalazły się zapisy o ujednoliceniu systemu stawek od towarów i usług w wysokości 23 procent. Podniesione mają zostać VAT od restauracji (obecnie obowiązuje 13-procentowa stawka) oraz od produktów podstawowych, prądu, wody i hoteli, który wynosiłby 13 procent.

Grecki rząd zaproponował również podwyższenie podatku od firm żeglugowych oraz zniesienie ulg podatkowych dla wysp, poczynając od tych najbogatszych i najbardziej popularnych wśród turystów. Te środki miałyby stopniowo zacząć wchodzić w życie w październiku i w pełni obowiązywać do końca 2016 roku. Ulgi zostaną utrzymane jedynie na najbardziej odległych wyspach.

Wśród propozycji znalazło się także podniesienie wieku emerytalnego do 67 lub minimum 62 lat. Proces ten ma przebiegać stopniowo do 2022 roku.

Rząd przewidział również deregulację niektórych zawodów, m.in. inżynierów i notariuszy. Władze Atenach zaproponowały także zmniejszenie wydatków wojskowych o 300 milionów euro do końca 2016 roku i ustalenie sztywnego harmonogramu prywatyzacji.

Rząd zgodził się sprzedać pozostające udziały państwa w greckiej spółce telekomunikacyjnej OTE, której głównym akcjonariuszem jest Deutsche Telekom. Zapowiedziano też przetargi w sprawie prywatyzacji portów w Pireusie i Salonikach do października tego roku. Grecy mają też wdrożyć przepisy usprawniające ściągalność podatków poprzez reorganizację systemu pobierania danin publicznych.

Po zakończeniu negocjacji Bundestag będzie musiał ponownie wyrazić zgodę na wejście w życie umowy z Grecją.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)