Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji? Po inspekcji tych instytucji

0
Podziel się:

Zaskakujący apel amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy Geithnera.

Pomoc dla Grecji? Po inspekcji tych instytucji
(PAP/EPA)

- _ Następna transza pomocy dla Grecji będzie wypłacona w październiku _ - zapewnia Maria Fekter, minister finansów Austrii. We Wrocławiu trwa spotkanie unijnych ministrów finansów. Dołączył do nich również amerykański sekretarz Timothy Geithner (na zdjęciu), który apeluje o zwiększenie wydajności funduszu ratunkowego.

Aktualizacja: 17:21* *

Fekter uważa, że porażka, czyli ogłoszenie niewypłacalności Grecji, _ zbyt dużo by kosztowało _. Zastrzegła, że dopiero jeśli się okaże, że _ droga, którą idziemy, jest znacznie droższa niż alternatywa, to musimy myśleć o alternatywach, ale teraz to nie ma miejsca _.

Jean Claude Juncker zaznaczył, że decyzja o podjęciu kolejnych kroków będzie zależała od analizy dokonanej przez kilka instytucji.

- _ W październiku zdecydujemy o rozlokowaniu kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Decyzja będzie bazowała na dogłębnej ocenie Komisji Europejskiej w porozumieniu z Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym - _powiedział Juncker.

Grecki minister finansów Evangelos Venizelos zapewnił, że _ intencją jest osiągnięcie celów budżetowych w tym roku i w przyszłym roku, bez opóźnień i bez odstępstw _.

Co się wydarzyło na rynku od początku roku:
Na parkiecie

Minister finansów Jacek Rostowski rozmawiał z sekretarzem skarbu USA Timothy Geithnerem o współpracy międzynarodowej mającej na celu ustabilizowanie sytuacji i rozwiązanie problemów strefy euro._ Odbyło się spotkanie, tematy były ewidentne, czyli kryzys w strefie euro, współpraca międzynarodowa w celu ustabilizowania sytuacji. Ogłoszona wczoraj współpraca banków centralnych jest ważnym momentem. Nasza rozmowa z sekretarzem Geithnerem skupiła się na rozwiązaniu problemów strefy euro i całej Unii. Sekretarz skarbu USA mówił, jak ważne jest to z punktu widzenia całej światowej gospodarki _" - powiedział Rostowski dziennikarzom przed rozpoczęciem posiedzenia.

_ - Przekaz sekretarza skarbu był taki: więcej współpracy i więcej zaufania i to robimy. To robi cała Europa _ - dodał.

Spotkanie we Wrocławiu odbywa się w kluczowym momencie. Pomimo porozumienia na szczycie strefy euro 21 lipca w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Grecji, wielu inwestorów i graczy na rynkach finansowych obawia się, że Grecja zbankrutuje.

O powadze chwili i obawach, jakie budzi wpływ ewentualnego upadku Grecji na światowy system bankowy, świadczy obecność we Wrocławiu, po raz pierwszy w historii na posiedzeniu ministrów UE, amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy Geithnera. Wchodząc na spotkanie nie złożył żadnej deklaracji dla prasy. Agencja Reuter donosi, że Geithner na spotkaniu strefy euro naciskał na zwiększenie siły Europejskiego Instrumentu Stabilizacji Finansowej (EFSF) przez tzw. lewarowanie, tak by zwiększyć wydajność funduszy i by był on gotowy na ratowanie Włoch i Hiszpanii.

Rząd grecki przyznał, że ma środki na wypłatę pensji dla urzędników tylko do października. Europa musi więc zdecydować, czy chce dalej ratować Grecję przelewając kolejną ośmiomiliardową transzę pomocy, mimo że Atenom nie udaje się spełnić wszystkich narzuconych jej w zamian za wsparcie ostrych reform w planie naprawczym, czy też, jak sugerują niektórzy - wybrać kontrolowane bankructwo, czyli ogłoszenie niewypłacalności i restrukturyzację greckiego długu.

W trwającym do soboty nieformalnym posiedzeniu weźmie udział szef EFSF Klaus Regling, a także David Lipton, pierwszy wicedyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także przedstawiciele unijnych instytucji: Przewodnicząca komisji gospodarczej i monetarnej w Parlamencie Europejskim Sharon Bowles, komisarze Michel Barnier (rynek wewnętrzny i usługi) i Olli Rehn (odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i walutowe), prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet i prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Philippe Maystadt.

O kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t156703.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/znajda;sposob;na;ratowanie;eurolandu,115,0,910707.html) Znajdą sposób na ratowanie Eurolandu? Unijni ministrowie finansów spotykają się we Wrocławiu. - _ Grecja musi przeprowadzić reformy, a Europa musi w tym pomóc _ - mówił Jacek Rostowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t151013.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/prognoza-dla-zlotego/) Oni mówią, że euro, frank i dolar stanieją. Wierzysz? Euro po 4 złote, frank szwajcarski tańszy o ponad 30 groszy, a amerykańska waluta po blisko 3 złote. Zobacz kiedy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rostowski;rzecznikiem;grecji;uprawia;szantaz,89,0,910425.html) Rostowski rzecznikiem Grecji. Uprawia szantaż Prof. Stanisław Gomułka nie boi się rozpadu strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trichet;decyzja;bankow;centralnych;pokazuje;jednosc,164,0,910756.html) Trichet: Akcja banków centralnych pokazuje... EBC podał w komunikacie, że będzie prowadził działania płynnościowe we współpracy z amerykańską Rezerwą Federalną oraz kilkoma innymi bankami centralnymi, w ramach których udzielone zostaną pożyczki europejskim bankom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)