Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie Unii w sprawie e-dowodów. Istotne zmiany

1
Podziel się:

Państwa członkowskie Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie elektronicznych dowodów osobistych. Powstaną bardziej rygorystyczne zabezpieczenia, by ograniczyć kradzieże tożsamości oraz zwalczać terroryzm.

Porozumienie państw członkowskich UE ws. e-dowodów
Porozumienie państw członkowskich UE ws. e-dowodów (Jacek Bereźnicki)

Przedstawiciele państw członkowskich wypracowali w środę w Brukseli porozumienie w sprawie zmian dotyczących dowodów osobistych mieszkańców UE. Celem jest wprowadzenie bardziej rygorystycznych zabezpieczeń, by ograniczyć liczbę oszustw związanych z tożsamością – informuje PAP.

Rozporządzenie w tej sprawie ma poprawić bezpieczeństwo dokumentów i wprowadzić minimalne standardy zarówno dla informacji w nich zawartych, jak i dla zabezpieczeń stosowanych przez państwa członkowskie, które dokumenty te wydają.

- Zapewnienie bezpieczeństwa dokumentów tożsamości jest istotnym narzędziem w walce z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Bezpieczniejsze dokumenty utrudniają fałszowanie i kradzież tożsamości - oświadczył Herbert Kickl, minister spraw wewnętrznych Austrii sprawującej prezydencję UE.

Przyjęcie stanowiska przez unijnych ambasadorów jest krokiem na drodze legislacyjnej, która rozpoczęła się przedstawieniem w kwietniu projektu w tej sprawie przez Komisję Europejską. Aby mogły się rozpocząć negocjacje nad ostatecznym kształtem rozporządzenia, potrzebne jest jeszcze wypracowanie mandatu do rozmów przez Parlament Europejski – informuje PAP.

Projekt przepisów przewiduje, że dowody osobiste w krajach unijnych będą wydawane w formacie plastikowej karty. Będą musiały umożliwiać odczytywanie z nich danych przez specjalne urządzenia. Unia chce, by nowe dowody zawierały dane biometryczne, tj. odciski palców i wizerunki twarzy zapisane na mikroprocesorach znajdujących się w dokumentach.

Dokument taki ma mieć ważność maksymalnie 10 lat. Kraje członkowskie będą mogły wydawać dowody z dłuższym terminem, jednak tylko dla osób powyżej 70 roku życia. Z kolei dla dzieci poniżej 12 lat dowody będą mogły być wydawane na okres maksymalnie 5 lat.

Zobacz także: Zobacz też: Nowe dowody już w 2019 roku. Państwo wypełni wniosek za obywatela

Nowe zasady wejdą w życie dwa lata po przyjęciu przepisów. Obecne dowody osobiste, które nie spełniają wymogów, nawet jeśli nie mają daty wygaśnięcia, stracą ważność po 10 latach od wejścia w życie przepisów.

Projekt rozporządzenia nie wprowadza obowiązkowych dowodów tożsamości w UE dla tych państw, które ich nie mają, lecz ma zapewniać unowocześnienie zabezpieczeń już istniejących dokumentów. Wygląd krajowych dowodów tożsamości pozostanie całkowicie w gestii poszczególnych państw członkowskich.

W ostatnich latach UE wprowadziła wspólne standardy bezpieczeństwa odnoszące się do dokumentów tożsamości i dokumentów podróży, włączając w to paszporty, wizy czy pozwolenia na pobyt. Jednak zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami poziom zabezpieczeń krajowych dowodów osobistych jest różny w poszczególnych państwach członkowskich.

Komisja Europejska chciała szybkiej wymiany dokumentów, tak by te najsłabiej chronione zostały wymienione w ciągu dwóch, a pozostałe w ciągu pięciu lat. Państwa członkowskie uznały jednak, że potrzeba im do tego więcej czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Diabeł
5 lata temu
I po co to komu ??? tylko dodatkowy wydatek dla społeczeństwa !!!