Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia walczy z kryzysem i zacieśnia współpracę gospodarczą z Bliskim Wschodem

0
Podziel się:

Podczas wizyty wicepremiera Portugalii w Katarze
i Zjednoczonych Emiratach Arabskich podpisany został największy kontrakt realizowany przez portugalską spółkę w tym regionie.

Portugalia walczy z kryzysem i zacieśnia współpracę gospodarczą z Bliskim Wschodem
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bEEjgxtx

Zakończona dziś wizyta wicepremiera Portugalii Paulo Portasa w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich doprowadziła do zacieśnienia stosunków Lizbony z państwami Zatoki Perskiej. Głównymi sektorami współpracy będzie budowlanka i przemysł spożywczy.

Jak poinformował Paulo Portas, w rezultacie spotkań w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) udało się przekonać dużą grupę spożywczą do wybudowania w Portugalii zakładu produkcji karmy dla zwierząt. Przygotowania do jego budowy mogą ruszyć już w 2014 r. Nowa fabryka dostarczałaby swoje wyroby na cały europejski rynek.

_ - W trakcie wizyty podpisane zostały również kontrakty na eksport portugalskiej wołowiny i drobiu do ZEA. Zarówno ten kraj, jak i Katar zakontraktowały też u naszych producentów znaczne ilości oliwy z oliwek premium _ - ujawnił wicepremier Portugalii.

bEEjgxtz

W trakcie wizyty Portasa w krajach Zatoki Perskiej portugalska spółka MSF podpisała opiewający na 280 mln euro kontrakt na budowę obiektów użyteczności publicznej w Katarze. Posiadająca swoje przedstawicielstwo w Polsce firma będzie realizować inwestycje w pobliżu Dohy na obszarze o powierzchni 480 hektarów przez ponad dwa lata. To największy kontrakt zawarty przez portugalską spółkę w regionie Zatoki Perskiej.

Podczas wizyty w ZEA i Katarze wicepremierowi Portugalii towarzyszyła delegacja złożona z 42 portugalskich przedsiębiorców. Poza sektorem spożywczym i budowlanym, reprezentowali oni także branżę informatyczną, farmaceutyczną oraz turystyczną.

W trakcie spotkań z biznesmenami państw Zatoki Perskiej Paulo Portas zachęcał nie tylko do inwestowania w tym iberyjskim kraju, ale również do nabywania tzw. złotych wiz, uprawniających do stałego pobytu w Portugalii i swobodnego poruszania się po krajach strefy Schengen.

Od stycznia br. w Portugalii obowiązują łatwiejsze zasady nabywania prawa do stałego pobytu dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Otrzymać go mogą osoby, które zainwestują ponad 1 mln euro, pomogą stworzyć 30 miejsc pracy lub nabędą nieruchomość o minimalnej wartości 500 tys. euro.

bEEjgxtF

Według szacunków Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) w Lizbonie od stycznia do września br. Portugalia przyznała na podstawie złotej wizy 226 tytułów stałego rezydenta obywatelom państw spoza UE. 168 z nich otrzymali Chińczycy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEjgxua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)