Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie
31.01.2017 15:09

Bezrobocie w Niemczech najniższe od zjednoczenia. W strefie euro od 8 lat

Sytuacja wyglądałaby lepiej, gdyby nie wciąż trudna sytuacja w Grecji, gdzie nie ma pracy 23 proc. obywatelu i w Hiszpanii, która notuje 18,4 proc. bezrobocia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

W Niemczech pracy nie ma poniżej 6 proc. społeczeństwa. To nowy rekord, licząc od zjednoczenia tego kraju. Sytuacja na rynku pracy wygląda coraz lepiej w całej Europie. Wyjątkiem jest Grecja i Hiszpania.

Nie tylko rynek pracy w Polsce ma się coraz lepiej. Podobnie jak u nas, w Niemczech bezrobocie spadło właśnie do najniższego poziomu po 1990 roku. Z tą jednak różnicą, że wśród naszych zachodnich sąsiadów bez pracy jest tylko 5,9 proc. społeczeństwa. Stopa bezrobocia nad Wisłą przekracza zaś 8 proc.

Dane niemieckiego urzędu statystycznego zaskoczyły ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg. Spodziewali się oni wyniku na poziomie 6 proc. Na tym poziomie utrzymywało się przez ostatnie kilka miesięcy. Liczba osób bez pracy spadła o 26 tys., czyli pięciokrotnie mocniej od prognoz.

Dobre statystyki w największej gospodarce strefy euro pozytywnie wpływają na dane o bezrobociu całego regionu. Według opublikowanych także we wtorek danych Eurostatu bezrobocie w strefie euro wynosi 9,6 proc. i jest najniższe od 8 lat. Rok temu wskaźnik ten wynosił 10,5 proc.

W całej Unii Europejskiej jest na poziomie 8,2 procent. Łącznie bez pracy jest więc około 20 milionów mieszkańców Wspólnoty.

Sytuacja wyglądałaby lepiej, gdyby nie wciąż trudna sytuacja w Grecji, gdzie nie ma pracy 23 proc. obywateli i w Hiszpanii, która notuje 18,4 proc. bezrobocia.

Najtrudniej na rynku pracy mają osoby młode. Szczególnie dramatycznie przedstawia się ich sytuacja w Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Tam bez pracy pozostaje powyżej 40 proc. osób, które nie przekroczyły 25 roku życia.

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Tagi: bezrobocie, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

SlaweNie policzyli emigrantow. Jakby ich ujęli w statystykach to bezrobocie sięgało by 15%

02-02-2017

tazzA ilu bezrobotnych arabskich nierobów? Tego się nie doliczą.

31-01-2017

4 sortKacza zmiana w Polsce sprawia że absolwenci 500+ w 100% zasilą niemiecki rynek pracy. Lekcje wychowania "patriotycznego" i "religii" … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)