Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pranie brudnych pieniędzy. W każdym kraju powstanie specjalny rejestr?

0
Podziel się:

Chodzi o to, aby skuteczniej wykrywać osoby, które próbują ukryć swoją tożsamość w wyniku łańcuchowych transakcji z udziałem tzw. spółek krzaków.

Pranie brudnych pieniędzy. W każdym kraju powstanie specjalny rejestr?
(Will Spaetzel/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Parlament Europejski opowiedział się za utworzeniem w każdym kraju członkowskim centralnego rejestru z informacjami o tzw. ostatecznych beneficjentach firm, holdingów i funduszy powierniczych. Chodzi o zwalczanie zjawiska prania brudnych pieniędzy.

- _ Publiczne rejestry utrudnią życie przestępcom próbującym ukryć pieniądze. Nasza gospodarka traci również ogromne fundusze w wyniku unikania opodatkowania _ - skomentowała cytowana w komunikacie PE eurodeputowana Zielonych Judith Sargentini, która była odpowiedzialna za raport PE w sprawie walki z praniem brudnych pieniędzy z ramienia komisji ds. wolności obywatelskich. Raport ten, po poprawkach, stał się podstawą stanowiska przyjętego we wtorek przez PE.

- _ Dzisiaj mamy dobry dzień dla przestrzegających prawa obywateli i kiepski dla przestępców _ - dodał odpowiedzialny za raport z ramienia komisji PE ds. gospodarczych i monetarnych chadek Krisjanis Karins.

Jak wyjaśnił europoseł Sławomir Nitras (PO), członek komisji PE ds. gospodarczych i monetarnych, za rzeczywistego beneficjenta będzie uważana osoba posiadająca co najmniej 25 proc. plus jedną akcję danego przedsiębiorstwa.

- _ Chodzi o to, aby skuteczniej wykrywać osoby, które próbują ukryć swoją tożsamość w wyniku łańcuchowych transakcji z udziałem tzw. spółek krzaków. Ukrycie środków pochodzących z nielegalnych źródeł będzie zdecydowanie trudniejsze. Dostęp online do takich rejestrów poza instytucjami publicznymi będą mieli wszyscy zainteresowani, jednak po uprzedniej rejestracji _ - skomentował Nitras cytowany w informacji chadeków w PE (EPL).

Ponadto zgodnie z projektem przepisów, banki oraz instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi czy pośrednicy w handlu nieruchomościami mieliby obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje własnych klientów. _ Również kasyna podlegałyby nowym zasadom, choć inne usługi z sektora gier hazardowych mogłyby zostać wyłączone przez państwa członkowskie, jeśli uznałyby one, że ryzyko naruszenia przepisów jest niskie _ - czytamy w komunikacie PE.

Z wyniku wtorkowego głosowania zadowolenie wyraziło Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów (EGBA), zrzeszające firmy prowadzące zakłady w sieci. Ich zdaniem zestaw unijnych zasad skierowanych na zwalczanie zjawiska prania brudnych pieniędzy przyniesie sektorowi większe bezpieczeństwo prawne i spójność.

Drugą częścią głosowanego dzisiaj pakietu jest rozporządzenie ws. informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych. Jak podała EPL, nakłada ono na dostawców usług płatniczych obowiązek dołączania do przelewów precyzyjnych informacji o płatniku i odbiorcy, _ aby śledzenie transakcji, co do których zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, było bardziej skuteczne _.

Po głosowaniu stanowiska PE w sprawie nowych unijnych przepisów rozpoczną się negocjacje z krajami UE; ostateczne głosowanie będzie miało miejsce podczas kolejnej kadencji PE.

Czytaj więcej w Money.pl
PE ostrzej w walce praniem brudnych pieniędzy Nowe zasady zapewnią większą przejrzystość, wskażą beneficjenta przeprowadzanych transakcji, utrudnią tworzenie fałszywych firm oraz przelewanie środków z konta na konto.
Hakerzy włamywali się na konta biznesmenów Krakowscy funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby uczestniczące w międzynarodowej szajce zajmującej się kradzieżami pieniędzy z kont bankowych w Europie Zachodniej, a następnie ich praniem w Polsce.
Coraz więcej osób przemyca waluty Ułatwienia dla zagranicznych transferów kapitałowych stały się okazją dla gorącego pieniądza, który jest masowo wyprowadzany za granicę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)