Notowania

pomoc dla grecji
21.07.2011 19:53

Premier o Eurogrupie: Nie będziemy wyważać tych drzwi

Premier Donald Tusk pytany o dzisiejsze posiedzenie Eurogrupy powiedział, że lepiej by było, by permanentnie współpracowała z Polską jako krajem przewodniczącym Radzie UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk pytany o dzisiejsze posiedzenie Eurogrupy powiedział, że lepiej by było, by permanentnie współpracowała z Polską jako krajem przewodniczącym Radzie UE. Ale jeśli nie ma tego typu zapotrzebowania, nie będziemy tych drzwi na siłę wyważać - podkreślił.

Szef rządu przypomniał, że na pierwsze spotkanie Eurogrupy zaproszenie otrzymał minister finansów Jacek Rostowski jako przewodniczący w tym półroczu Ekofinu - rady finansów UE.

_ - To zaproszenie zostało wystosowane przez szefa Eurogrupy, ale zostało oprotestowane przez kilka państw strefy euro i uznaliśmy, że dopóki się nie dogadają między sobą czy chcą obecności prezydencji czy nie, nie będziemy konfliktować sytuacji, która i tak jest bardzo napięta _ - zaznaczył Tusk.

Jak dodał, Polska, jako kraj przewodniczący w tym półroczu Radzie UE, może uczestniczyć w spotkaniach Eurogrupy, gdy ta będzie potrzebowała pomocy prezydencji, a _ nie na siłę _. - _ Lepiej by było dla grupy euro, gdyby chciała z prezydencją współpracować w sposób permanentny, ale jeśli nie ma tego typu zapotrzebowania, nie będziemy tych drzwi na silę wyważać _ - ocenił premier. Według niego, z punktu widzenia Polski zaangażowanie w problemy grupy euro wcale nie byłoby takie korzystne.

Mówiąc o pomocy dla Grecji Tusk podkreślił, że dotychczasowe informacje, jakie uzyskał, _ nie napawają łatwym optymizmem _, ale determinacja, by podejmować odważne decyzje, wzrasta. - _ Kluczem dzisiaj jest nie ratowanie Grecji, choć jest to problem najgłośniejszy. Ale przyszłość grupy euro i perspektywa bezpieczeństwa finansowego całej Europy będzie zależała od sposobu postępowania z innymi państwami _ - uważa szef rządu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;chce;stabilnej;eurozony,233,0,857321.html) Rostowski chce stabilnej eurozony
Jak powiedział, wydaje się, że _ co do Grecji Europa się dogada _. - _ Ale jest rzeczą ważną, by równie szybko Europa potrafiła zapobiec złym zdarzeniom w innych krajach, które zostały dotknięte mocniej przez kryzys _ - dodał premier.

Według niego, prawdziwym testem na dojrzałość grupy euro będą nie tylko decyzje dotyczące Grecji, ale te, które mogą zatrzymać zły scenariusz w odniesieniu do Włoch, Irlandii czy Hiszpanii. - _ Stawka jest już dużo większa niż kilka tygodni temu i Grecja wydaje się relatywnie małym problemem w porównaniu do tego, co mogą przynieść zdarzenia w innych krajach _ - podkreślił Tusk. Jak powiedział, trzeba decyzji, które _ wyjdą poza problem Grecji _.

W Brukseli trwa szczyt przywódców strefy euro. Pod naciskiem rynków ma podjąć decyzje w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Grecji, by kryzys zadłużenia nie rozlał się na Włochy i Hiszpanię. Nieunikniona wydaje się częściowa niewypłacalność Grecji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strefa;euro;dopuszcza;bankructwo;grecji;pierwsza;taka;wypowiedz,164,0,871332.html) Strefa euro dopuszcza bankructwo Grecji Oznajmił to jeden z ministrów eurogrupy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;jednak;nie;jedzie;na;posiedzenie;eurogrupy,136,0,870280.html) Rostowski jednak nie jedzie na posiedzenie eurogrupy Chociaż dostał zaproszenie na jutrzejsze spotkanie, to część dyplomatów sprzeciwia się, by brał on udział w zebraniach ministrów krajów strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t142062.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;wciaz;bez;pomocy;najpierw;ciecia,217,0,857305.html) Grecja wciąż bez pomocy. Najpierw cięcia Kraje strefy euro naciskają na Grecję, by wreszcie zaczęła wprowadzać w kraju duże oszczędności. Na ulicach protesty, coraz więcej pracowników strajkuje.
Tagi: pomoc dla grecji, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz