Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problemy z dostawą gazu. "Polska uzależniona"

0
Podziel się:

Brak budowy elektrowni atomowej mimo przygotowań, zbyt małe odwierty gazu łupkowego i opóźnienia w budowie gazoportu - to tylko część zaniedbań Polski.

Problemy z dostawą gazu. "Polska uzależniona"
(EAST NEWS)

Polityczny spór o gaz. Rosja w tym tygodniu przesyłała do naszego kraju mniej błękitnego paliwa niż zostało zamówione. W kulminacyjnym momencie różnica ta wyniosła 45 procent.

- _ Przykręcenie gazu Polsce przez Rosję miało na celu uderzenie w Ukrainę, której nasz kraj odsyłał surowiec _ - mówił Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Polityk zapewnił, że Polska jest bezpieczna pod względem energetycznym. To dlatego, że posiada magazyny, w których zgromadzone zostały złoża. Pozwolą one - zdaniem Halickiego - zapewnić gaz wszystkim indywidualnym odbiorcom przez całą zimę.

- _ Decyzja Rosji była motywowana względami politycznymi _ - przekonuje Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że na wdrożenie wspólnej europejskiej polityki energetycznej polega na przyszłym szefie Rady Europejskiej - Donaldzie Tusku. Zaznaczył jednak, że jego działalność krajową - także w tej kwestii - ocenia bardzo krytycznie.

- _ Dotychczasowe działania na rzecz wspólnej europejskiej polityki energetycznej były niewystarczające _ - twierdzi Barbara Nowacka z Twojego Ruchu. Krytykowała też rząd za brak konsekwentnej polityki krajowej w tej sprawie. - _ To brak budowy elektrowni atomowej mimo przygotowań, zbyt małe odwierty gazu łupkowego i opóźnienia w budowie gazoportu _.

- _ Ograniczenie dostaw gazu go zaskoczyło. Jest to krok z punktu widzenia Rosji nieracjonalny _ - twierdzi Jerzy Wenderlich z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jak mówił, to dlatego, że Rosja ma duże przychody ze sprzedaży surowców, a ostatnie działania mogą sprawić, że dotychczas je kupujący zaczną szukać innych dostawców.

- _ Problemy z dostawą gazu mogą się powtórzyć. Mówił też w tym kontekście o wspólnej europejskiej polityce energetycznej _- stwierdza Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ocenił, że polscy przywódcy stale o nią zabiegają i będzie ona jednym z priorytetów Donalda Tuska jako przyszłego szefa Rady Europejskiej.

- _ Polska jest w zbyt dużym stopniu uzależniona energetycznie od Rosji. W sprawie bezpieczeństwa energetycznego nasz kraj nie powinien polegać na Unii Europejskiej _ - mówił Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Nawoływał więc do współpracy ponadpartyjnej na rzecz wspólnego dobra.

- _ Polityczną cenę za swoją działalność prezydent Rosji Władimir Putin może zapłacić także w swoim kraju _ - sugerował Jan Lityński z Kancelarii Prezydenta. To dlatego, że sankcje wobec Zachodu - zdaniem Lityńskiego - obniżają poziom życia Rosjan, którzy mogą tego nie wytrzymać.

Wczoraj PGNiG informowało, że Rosjanie wciąż dostarczają mniej gazu niż zakłada kontrakt jamalski, ale deficyt dostaw jest mniejszy niż w środę , kiedy wyniósł 45 procent. Także wczoraj ponownie rozpoczęto redystrybuowanie gazu na Ukrainę, której Rosja nie chce go sprzedawać, powołując się na ukraińskie długi.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m319490.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;przykreca;kurek;z;gazem;w;tle;unijne;sankcje;i;ukraina,226,0,1615842.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dostawy gazu niższe o połowę. Piechociński ujawnia plan
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m262253.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/moskwa;ujawnia;ile;pekin;zaplaci;jej;za;gaz,248,0,1566200.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Moskwa ujawnia, ile Pekin zapłaci jej za gaz
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m262253.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/gazprom;i;ke;porozumialy;sie;w;sprawie;gazociagu;opal,167,0,1383847.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gazprom wymusił ustępstwa na Brukseli?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;zwieksza;dostawy;do;polski;pgnig;liczy;na;obnizke;cen;,112,0,1617008.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gazprom zwiększa dostawy do Polski. PGNiG otrzymało więcej gazu
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)