Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program operacyjny Infrastruktura i Środowisko zatwierdzony przez Unię

0
Podziel się:

Z budżetu unijnego trafi za pośrednictwem tego programu do Polski 27,4 mld euro.

Program operacyjny Infrastruktura i Środowisko zatwierdzony przez Unię
(Nikada/iStockphoto)

Z budżetu unijnego trafi za pośrednictwem tego programu do Polski 27,4 mld euro m.in. na drogi, kolej czy energetykę. To największy program zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Budżet programu, który dotyczy perspektywy finansowej 2014-2020, sięga 32 mld euro, z czego 27,4 mld pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

Program skupia się na poprawie atrakcyjności Polski jako miejsca do lokowania inwestycji. Przewiduje też działania zmierzające do przestawienia naszego kraju na gospodarkę niskoemisyjną.

Pieniądze z UE trafią na projekty związane z ochroną środowiska, przeciwdziałaniem zmianom klimatu i adaptacją do tych zmian, transportem i bezpieczeństwem energetycznym oraz ochroną zdrowia i dziedzictwa kulturowego.

Według informacji przedstawionych w środę przez KE do końca realizacji programu Polska powinna zwiększyć udział energii odnawialnej do 15 procent. Z kolei redukcja emisji gazów cieplarnianych ma wynieść 20,6 proc. w porównaniu z 1990 r.

Program określa cele, które Polska ma osiągnąć przy wsparciu z UE. W ciągu najbliższych lat ma m.in. powstać 6,5 tys. nowych lub zmodernizowanych sieci kanalizacyjnych, 120 oczyszczalni ścieków oraz 591 km gazociągów.

Środki wydawane w ramach programu mają zapewnić przebudowę lub modernizację 522 km linii kolejowych, 86 km linii metra i tramwajowej oraz zakup lub modernizację 167 wagonów kolejowych.

_ - To ważny dzień dla Polski. Największy program na okres 2014-2020 (...) został przyjęty. Wraz z nim będzie można realizować kluczowe inwestycje podnoszące konkurencyjność Polski i całej Europy _ - oświadczyła cytowana w komunikacie KE unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego Corina Cretu.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przewidywało, składając projekt programu do KE, że na gospodarkę niskoemisyjną przeznaczonych zostanie 1 mld 847,5 mln euro. Wsparcie dla przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu wynieść ma ponad 3,4 mld euro.

Na rozwój infrastruktury drogowej, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, lotniczego, transport intermodalny, morski i śródlądowy przewidziano ponad 9,5 mld euro. Dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę drogową miast ma sięgnąć ponad 2,9 mld euro.

Na projekty kolejowe zarezerwowano ok. 5 mld euro, a na przedsięwzięcia związane z rozwojem niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach - ponad 2,3 mld euro.

Na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa energetycznego trafić ma 1 mld euro, na projekty dotyczące ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego 467,3 mln euro, a na infrastrukturę w sektorze zdrowia - 468,3 mln euro.

KE poinformowała też w środę, że przyjęła wart 2 mld euro program operacyjny Polska Wschodnia. Z programu tego mają korzystać województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Jego najważniejsze cele określone przez rząd to wzrost konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw działających w Polsce Wschodniej, a także rozwój połączeń transportowych miast wojewódzkich z otaczającymi je obszarami, w tym komunikacji miejskiej oraz infrastruktury kolejowej.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)