Notowania

protesty w bułgarii
24.02.2013 19:07

Protesty w Bułgarii. Setki tysięcy protestujących na ulicach

Partie postrzegane są przez demonstrantów jako symbol korupcji i czynnik, który doprowadził do ubóstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Setki tysięcy ludzi wyszły w niedzielę na ulice bułgarskich miast. Protesty, w których coraz wyraźniejsze są akcenty polityczne, przebiegły bez starć. Były to najliczniejsze demonstracje w Bułgarii od 16 lat.

Charakterystyczne jest to, że są to pierwsze od czasu zmian politycznych w 1989 r. protesty bez flag partyjnych. Partie postrzegane są przez demonstrantów jako symbol korupcji i czynnik, który doprowadził do ubóstwa. _ Wszyscy precz _, _ Borysow do więzienia _, _ Mafia _ - skandowali.

- _ Protesty obywatelskie stwarzają szansę, by kraj stanął twarzą w twarz ze swoimi rzeczywistymi problemami. Po tej fali protestów władzy politycznej, gospodarczej, a nawet medialnej nie będzie można sprawować bez kontroli społeczeństwa _ - ocenił socjolog Cwetozar Tomow. Jego zdaniem _ partie polityczne próbują opanować protesty, lecz na razie to im się nie udaje _.

Liczbę uczestników niedzielnych demonstracji trudno oszacować, ale nie ulega wątpliwości, że były to najliczniejsze protesty od 16 lat. W samej Sofii odbyło się pięć różnych demonstracji - nacjonalistyczna, przeciw monopolom energetycznym, z żądaniem zmian politycznych, przeciw opieszałości i korupcji wymiaru sprawiedliwości, przeciw bankom z żądaniem ustalenia pułapu odsetek od kredytów. Według radia publicznego na ulice wyszło około 40 tysięcy ludzi. Centralne ulice i ważne skrzyżowanie Most Orłów były zablokowane przez ponad cztery godziny.

W niedzielę demonstrowano w 40 miastach. Najliczniejsze protesty odbyły się w Warnie - wzięło w nich udział około 50 tys. osób. W Płowdiwie spalono konstytucję.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/128/m47232.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bulgaria;obnizki;cen;pradu;od;1;marca;nie;bedzie,9,0,1256457.html) *Obiecał tańszy prąd i podał się do dymisji * Obniżki cen prądu o 8 procent od 1 marca, którą premier Bułgarii Bojko Borysow obiecał, w przededniu swej dymisji, nie będzie. Przed południem w Sofii prezydent Rosen Plewnelijew wyszedł do dużej grupy demonstrantów i zaprosił ich przedstawicieli do swojej kancelarii w przyszłym tygodniu. - _ Drzwi są otwarte, prowadźmy otwarty dialog _ - apelował Plewnelijew, został jednak wygwizdany przez zebranych. Demonstranci wręczyli mu swoje postulaty. Kancelaria prezydenta poinformowała później, że zostały one przekazane parlamentowi i członkom Konsultacyjnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która zbierze się we wtorek.

W sobotę przedstawiciele protestujących opracowali listę 23 żądań zmian politycznych i ekonomicznych w kraju. Żądania polityczne to powołanie nowego rządu oraz kontynuowanie w parlamencie prac w celu przyjęcia ważnych ustaw, w tym zmiany ordynacji wyborczej umożliwiającej bezpłatny dostęp do publicznych mediów elektronicznych podczas kampanii wyborczej, wprowadzenia do ordynacji wyborczej systemu większościowego, wprowadzenia możliwości odwołania posłów i burmistrzów miast oraz zniesienia immunitetu deputowanych, prezydenta i wiceprezydenta.

Żądania ekonomiczne dotyczą regulacji i wprowadzenia społecznej kontroli monopoli dostarczających prąd, wodę, energię cieplną, usługi telefonii komórkowej dla ludności, przestrzegania europejskich dyrektyw w tej dziedzinie, postawienia przed sądem ministrów i wysokich urzędników odpowiedzialnych za podpisanie umów prywatyzacyjnych, którzy wprowadzili regulacje narażające na straty zarówno państwo, jak i obywateli.

W poniedziałek prezydent Plewnelijew zgodnie z konstytucją powierzy misję utworzenia rządu największemu klubowi, partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii), a potem ewentualnie lewicy i tureckiej partii DPS (Ruch na rzecz Praw i Swobód).

Według ustawy zasadniczej lider najliczniejszego klubu ma siedem dni na przedstawienie składu gabinetu, może jednak zrezygnować z misji natychmiast. Tak było w lutym 1997 r., gdy podczas konsultacji zawczasu osiągnięto porozumienie o przedterminowych wyborach. Po największym klubie misja przypada kolejno następnym. Trzecie niepowodzenie prowadzi do rozwiązania Zgromadzenia Narodowego i rozpisania wyborów parlamentarnych w terminie dwóch miesięcy.

Rozwiązując parlament, prezydent mianuje rząd tymczasowy. Według przewidywań Plewnelijewa parlament zostanie rozwiązany pod koniec przyszłego tygodnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Pustki w kasie rządu. Minister finansów odchodzi Wicepremier i minister finansów Bułgarii Simeon Diankow podał się do dymisji.
Zamieszki doprowadziły do obalenia rządu Dymisja rządu Bułgarii w konsekwencji protestów społecznych w kraju powinna być ostrzeżeniem nawet dla bogatszych państw Europy - pisze dzisiaj Financial Times.
Premier podał się do dymisji. Przez protesty Bezpośrednią przyczynę swojej rezygnacji Borysow wskazał gwałtowne demonstracje uliczne z powodu wysokich cen energii.
Tagi: protesty w bułgarii, partie polityczne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz