Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegramy na nowym unijnym budżecie. To prawie pewne

0
Podziel się:

Komisja Europejska przedstawiła propozycje w sprawie wzrostu dopłat dla Polski.

Przegramy na nowym unijnym budżecie. To prawie pewne
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska w budżecie na lata 2014-2020 proponuje jedynie niewielki wzrost dopłat dla polskich rolników. Nadal jednak wysokość dopłat będzie poniżej średniej unijnej. _ - minister rolnictwa nie robi nic w kwestii zwiększenia dopłat bezpośrednich dla rolników w nowej perspektywie finansowej po 2014 roku - _ krytykuje Wojciech Olejniczak, europoseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Według unijnego komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego w czasie obecnego kryzysu nie ma szans na zwiększenie dopłat bezpośrednich do średniej unijnej. - _ Nierealne są także postulaty wyrównania wszystkich dopłat w całej wspólnocie - _ tłumaczy Janusz Lewandowski.

_ - My żądamy by kraje bogatsze wkładały do budżetu więcej pieniędzy i tak się stanie. Jednocześnie muszą powiedzieć swoim rolnikom - musicie podzielić się dopłatami z Polakami. To niemożliwe by dopłaty zostały wyrównane - _ mówi Lewandowski.

Tyle samo pieniędzy co w poprzednich latach Polska otrzyma na tzw. drugi filar czyli rozwój obszarów wiejskich. Jak podkreśla Janusz Lewandowski środki te są o wiele ważniejsze dla naszego kraju, gdyż pozwalają finansować inwestycje na obszarach wiejskich, a tym samym zatrzymać odpływ ludzi z terenów wiejskich.

W polityce rolnej po 2013 nie będzie jednak rewolucyjnych zmian. Zastępca dyrektora generalnego ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej Jerzy Plewa zapowiedział, że Komisja Europejska wprowadzi niewielkie zmiany, które mają służyć usprawnieniu programów rolnych.

_ - Wśród nowości jest propozycja Komisji Europejskiej, aby w każdym kraju była tylko jedna agencja zajmująca się dopłatami oraz realizacją unijnych programów dla rolnictwa. Programy wiejskie zostaną zsynchronizowane z programami regionalnymi - _ powiedział Jerzy Plewa.

Po roku 2013 pojawią się także nowe kryteria wyznaczania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Nie przewiduje się jednak finansowania z budżetu unijnego wcześniejszych emerytur dla rolników.

Ostateczne decyzje zapadną prawdopodobnie na szczycie pod koniec listopada, kiedy to poznamy unijny budżet. Wtedy też ma być wiadomo dokładnie jakie środki zostaną przeznaczone na rolnictwo.

_ - Minister rolnictwa nie robi nic w kwestii zwiększenia dopłat bezpośrednich dla rolników w nowej perspektywie finansowej po 2014 roku - _ twierdzi Wojciech Olejniczak, europoseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Stanisław Kalemba zapewniał, że Polska będzie starała się podczas negocjacji nowej polityki rolnej po 2013 roku zwiększyć dopłaty dla rolników przypomina na swojej stronie internetowej SLD i cytuje wypowiedź Olejniczaka: _ - Nie wierzę, że uda się wynegocjować dopłaty na poziomie średniej unijnej. To Polska powinna starać się o zmianę stanowiska starych krajów Unii, takich jak Niemcy czy Francja, które blokują zwiększenie dopłat dla nowych członków _.

Europoseł uważa również, że Polska przegrała już negocjacje na poziomie tworzenia wspólnej polityki rolnej po 2014 roku przez Komisję Europejską: _ - Obecny kompromis wypracowany w Parlamencie Europejskim, zostanie utrzymany, a to oznacza, mniej pieniędzy dla polskich rolników _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy dostaną mniejsze dopłaty? Przez... W tym roku rolnicy mogą dostać nieco mniejsze niż w ubiegłym dopłaty bezpośrednie w związku z mniej korzystnym kursem przeliczenia euro na złoty.
Rolnicy nie dostaną na to wsparcia. Duży opór Wiele krajów UE, w tym Polska, chce podniesienia cen referencyjnych uruchamiających interwencje na rynkach rolnych UE.
Minister rolnictwa walczy o dopłaty do... Utrzymanie w UE do 2020 r. kwot na mleko i cukier oraz dopłaty eksportowe m.in. do mleka w proszku. To polskie postulaty ws. interwencji rolnych po 2013 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)