Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

"Polska zdecyduje ws. euro, gdy strefa pokona wewnętrzne sprzeczności"

21
Podziel się:

- Polska będzie wypowiadała się w sprawie przyjęcia euro, gdy strefa euro pokona wewnętrzne sprzeczności - powiedział Konrad Szymański, minister ds. europejskich.

"Polska zdecyduje ws. euro, gdy strefa pokona wewnętrzne sprzeczności"
(Bartosz Wawryszuk)

Polska będzie wypowiadała się w sprawie przyjęcia euro, gdy strefa euro pokona wewnętrzne sprzeczności: oczekiwania olbrzymich transferów finansowych ze stagnacją reform w kilku krajach. Dziś to politycznie nie do pokonania - uważa minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Minister był w poniedziałek pytany w Brukseli o to, czy Polska może i czy powinna stać się członkiem strefy euro do 2025 roku.

- Dziś nie wiemy, w jaki sposób będzie wyglądała strefa euro w 2025 roku. Zanim będziemy się w tej sprawie wypowiadali, chcemy zobaczyć, w jaki sposób strefa euro pokonuje wewnętrzne sprzeczności, które dzisiaj są nierozwiązywalne. Pogodzenie oczekiwań olbrzymich transferów finansowych ze stagnacją reform w kilku przynajmniej krajach członkowskich strefy euro jest problemem politycznie nie do pokonania - powiedział.

Dodał, że jest to politycznie bardzo głęboka sprzeczność. Zaznaczył, że Polska będzie wypowiadała się o wspólnej walucie w momencie, gdy "strefa euro zacznie wychodzić z tej sprzeczności".

W poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podał, że Komisja Europejska chciałaby do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach UE.

- Prawdopodobnie doszło do pewnego nieporozumienia- w ten sposób informację "FAZ" skomentował sam wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis, na którego powołała się niemiecka gazeta. - Omawialiśmy spełnienie warunków unii walutowo-gospodarczej do 2025 r. Pod koniec miesiąca powstanie na ten temat dokument, ale to nie oznacza, że wszystkie państwa UE do tego czasu do 2025 roku muszą być w strefie euro - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, Komisja zdaje sobie sprawę, że nie ma konkretnych terminów przyjęcia wspólnej waluty dla państw członkowskich, które są poza strefą euro. - Oczywiście zachęcamy wszystkich do tego, by przystąpili do euro zgodnie z założeniami traktatowymi, aby się do tego przygotowywać, ale nie ma żadnych konkretnych dat - zaznaczył wiceszef KE.

"FAZ" powołuje się na notatkę z poufnego spotkania z wybranymi europosłami, które w zeszłym tygodniu w Strasburgu odbyli Dombrovskis oraz komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. Według niemieckiej gazety w dokumencie KE nakreślony został cel wprowadzenia do 2025, roku we wszystkich państwach UE wspólnej waluty euro. Do tego czasu unia walutowa ma być "dokończona".

Komisarze mieli się opowiedzieć za stworzeniem nowych źródeł finansowania dla strefy euro oraz za wprowadzeniem kontroli Parlamentu Europejskiego nad ministrami finansów krajów eurolandu.

Celem spotkania było zapoznanie wybranych europosłów z treścią "dokumentu refleksyjnego", który KE chce przedstawić za 10 dni. Komisarze domagają się stworzenia oddzielnego budżetu dla eurolandu. Zdaniem Dombrovskisa możliwe są też wspólne zasiłki dla bezrobotnych, lecz dopiero po reformach rynku pracy.

Z protokołu wynika, że kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron uzgodnili, iż kwestia euroobligacji dotyczyć może jedynie przyszłych długów państwowych, a nie istniejącego zadłużenia - czytamy w "FAZ".

"FAZ" zwraca uwagę, że w traktatach, Dania zastrzegła sobie prawo do niewstępowania do strefy euro oraz że do unii walutowej nie przystąpiła też Szwecja. Pozostałych sześć krajów - Polska, Czechy, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria - nie spełnia kryteriów. "Przede wszystkim Polska, Czechy i Węgry zdecydowanie odrzucają, także z przyczyn politycznych, wejście (do strefy euro)" - zauważa "FAZ".

Za osobnym budżetem dla państw strefy euro opowiedział się wcześniej w tym roku Parlament Europejski.

Z Brukseli Łukasz Osiński

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
makarony
7 lat temu
tylko wtedy gdy 1 € = 1 Zł i nikt fabryk nie będzie przenosił od Makarona do Polski.
yup
7 lat temu
Wieśniaku pismaku rząd Polski nie PiSu , szanuj wolne wybory w Polsce
Andrzej
7 lat temu
Będąc w strefie Euro gdzie wszystkie prawie cywilizowane kraje Europy sa bardzo zadowolone Z Euro tzn ich obywatele- nie da sie uprawiac populistycznej polityki tzn obiecywac gruszek na wierzbie ludziom.Obowiązuje ekonomiczny REZYM.NIE WOLNO WYDAWAC WIECEJ NIZ SIE ZAROBIŁO CZYLI NIE WOLNO ZADLUŻĄC OBYWATELI CZYLI NIE WOLNO obywateli OSZUKIWAĆ
1.2345679e+34
7 lat temu
Uero to sztucznie stworzona waluta majaca za zadanie wspomaganie przede wszystkim Niemców-i tak sie właśnie dzieje! Dlaczego więc Polska ma pracować na Niemcy?
J24
7 lat temu
W 2025 roku w Europie?Ja stawiam na Funta,egipskiego albo turecka Lire.To one zastapia Euro.
...
Następna strona