Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna we Francji. Rząd zatwierdził projekt

0
Podziel się:

Zgodnie z decyzją rządu okres zatrudnienia niezbędny do uzyskania pełnej emerytury zostanie stopniowo wydłużony z dzisiejszych 41,5 lat do 43 lat w roku 2035.

Reforma emerytalna we Francji. Rząd zatwierdził projekt
(Keith Roper/CC/Flickr)

Rząd Francji zatwierdził przedstawiony przez prezydenta Francois Hollande'a projekt reformy system emerytalnego, ale zdaniem międzynarodowych ekspertów przyjęte rozwiązania nie idą wystarczająco daleko.

Hollande postanowił zmodyfikować obecny system poprzez nieznaczny wzrost składek oraz niewielkie wydłużenie okresu wysługi pełnej emerytury, lecz nie zdecydował się na rekomendowane przez Komisję Europejską podniesienie wieku emerytalnego, który ma nadal wynosić 62 lata.

Celem reformy jest redukcja deficytu systemu ubezpieczeń emerytalnych, który bez wprowadzania w nim jakichkolwiek zmian osiągnąłby w 2020 roku poziom 20,7 mld euro rocznie, a w 20 lat później 27 mld euro. Zaradzenie temu jest niezbędne do utrzymania wiarygodności Francji na międzynarodowych rynkach kredytowych.

Zgodnie z decyzją rządu okres zatrudnienia niezbędny do uzyskania pełnej emerytury zostanie stopniowo wydłużony z dzisiejszych 41,5 lat do 43 lat w roku 2035.

Stawka opłacanej wspólnie przez pracownika i pracodawcę składki emerytalnej wzrośnie w 2014 roku o 0,15 punktu procentowego, a przez kolejne trzy lata jeszcze corocznie o 0,05 punktu.

Ustawa w sprawie reformy emerytalnej trafi pod obrady parlamentu 7 października. Związkowcy zapowiadają przeprowadzenie w tym czasie publicznych protestów, wskazując, iż proponowane przez rząd rozwiązania dodatkowo pogorszą szanse młodych ludzi na rynku pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto plusy podniesienia wieku emerytalnego Dla części młodych ludzie trudność w znalezieniu zatrudnienia może oznaczać, że będą musieli zająć się własnym biznesem?
Negatywny wpływ reformy OFE na giełdę jest przeszacowany Rynki wcale nie obawiają się nowej reformy tak, jakby się wydawało niektórym komentatorom - pisze ekspert Deutsche Banku dla Money.pl.
Lewandowski nie chce, by wszyscy wylądowali w ZUS - _ Bruksela pomoże firmom w pozyskiwaniu pieniędzy na rozwój _ - deklaruje unijny komisarz. Krytykuje też podnoszenie podatków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)