Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dlaczego Polsce należy się odszkodowanie za wojnę? Wiceminister tłumaczy

30
Podziel się

"Nie można tego zaniechać". Jarosław Sellin chce, żeby Niemcy zapłaciły Polsce odszkodowanie za wojnę.

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego (Wojciech Strozyk/REPORTER)
bDAcbHcl

Wiceminister kultury chce, żeby Niemcy zapłaciły Polsce odszkodowanie za wojnę. - Warto się o to starać. Nie można tego zaniechać - uważa Jarosław Sellin.

Wiceminister przypomina, że pod względem liczby ofiar Polska poniosła największe straty w II wojnie światowej.

- Wliczam w to również 3 miliony polskich Żydów, ponieważ to byli polscy obywatele, a także niewyobrażalne straty materialne, bo ta okupacja trwała sześć lat. Przetoczyły się dwie wojny - najpierw ta z września 1939 roku, a potem ta, która przyszła z frontem ze Wschodu - dodaje.

bDAcbHcn
Zobacz także: Zobacz też:Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bilionów złotych

Wiceminister kultury odniósł się także do dyskutowanej obecnie w Polsce kwestii ewentualnego wnioskowania o reparacje od Niemiec za poniesione w czasie II wojny światowej straty.

- Warto mieć wiedzę dla samych siebie, dla świata i dla Niemców, jak duże te straty były - przedstawiać je i starać się o te odszkodowania, a przynajmniej położyć to na agendzie. Uważam, że zaniechać tego nie można - podkreślił Sellin.

bDAcbHct

Jego zdaniem "Polska powinna to wnosić na agendę polityczną i przypominać światu, że byliśmy największą ofiarą, w sensie państwowym, II wojny światowej, wszczętej przez Niemcy i Związek Sowiecki".

Jak pisaliśmy w money.pl, kwota niemieckich reparacji dla Polski może sięgać 25 bilionów złotych. Choć - jak zauważają eksperci - profesjonalna próba podjęcia tematu będzie kosztowna i pracochłonna.

W przyjętej w 1953 roku uchwale Rada Ministrów PRL uznała, że Niemcy wypełniły zobowiązania w tej sprawie wobec Polski i podjęła decyzję o zrzeczeniu się spłaty odszkodowań na rzecz kraju. We wrześniu 2004 r. rząd Marka Belki przyjął uchwałę w tej sprawie.

Sprawa reparacji ponownie pojawiła się w dyskusji publicznej w sierpniu 2017 r., kiedy to poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych z pytaniem, czy Polska może ponownie starać się o odszkodowania. BAS przygotowanie opinii w tej sprawie zlecił ekspertom zewnętrznym; analiza miała być gotowa do 11 sierpnia.

bDAcbHcu

Nadia Senkowska, Katarzyna Krzykowska (PAP)

bDAcbHcO
kraj
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(30)
Pawlo
3 lata temu
Plus odszkodowanie wojenne od Rosji!
KK
3 lata temu
A kto nam zapłaci odszkodowanie za to, że takie miernoty chodzą po ziemi i na dodatek niszczą dobre imię naszej ojczyzny. Chyba już nikt nie rozumie o co chodzi ludziom zjednoczonej prawicy. Wojna i nienawiść. Jak długo jeszcze?
robert
3 lata temu
CZY CHŁOPU NALEŻY SIĘ ZIEMIA
bDAcbHcP
Marek
3 lata temu
To sie nazywa żebractwo - wstyd mi
andrej 702
3 lata temu
A na ile niemcy wyceniaja nasze ziemie zachodnie?
...
Następna strona