Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd jednak będzie chciał reparacji od Niemiec? MSZ wyjaśnia

Rząd jednak będzie chciał reparacji od Niemiec? MSZ wyjaśnia

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski Fot. ADEM ALTAN/AFP/EAST NEWS
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
"Nieuprawnione jest więc wyciąganie wniosku, że obecny rząd podtrzymuje stanowisko z 2004 r. bądź, że nie popiera reparacji" - wyjaśnia w komunikacie na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Okazuje się zatem, że kwestia odszkodowań od Niemiec wciąż jest przez rząd rozpatrywana.

Wyjaśnienie MSZ dotyczy odpowiedzi wiceministra Marka Magierowskiego na zapytanie posła PiS Adama Ołdakowskiego, o którym pisaliśmy w czwartek w money.pl.

Parlamentarzysta zapytał, czy rząd zamierza domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione przez nasz kraj podczas II WŚ. Wiceszef resortu pisze w nim, że w tej sprawie "stanowisko Polski nie uległo zmianie od 2004 roku".

A wspomniane stanowisko głosi, że Polska zrzekła się wszelkich roszczeń względem Niemiec już w 1953 roku. Skoro więc nie uległo ono zmianie, to uprawnionym wydawało się wysnucie wniosku, że rząd o reparacje nie będzie się ubiegał. Tak też zrobiła "Gazeta Wyborcza".

Okazuje się jednak, że to zbyt daleko idące wnioski. Co więc zdaniem MSZ oznacza termin "stanowisko nie uległo zmianie"?

"Od tamtego czasu bowiem nie były podejmowane formalno-prawne decyzje w tym zakresie. Sformułowanie to jest wyłącznie opisem istniejącego stanu faktycznego. Nieuprawnione jest więc wyciąganie z niego wniosku, że obecny rząd podtrzymuje stanowisko z 2004 r. bądź, że nie popiera reparacji" - czytamy w komunikacie MSZ.

Resort tłumaczy również, że we wspomnianej odpowiedzi na zapytanie posła Ołdakowskiego wyraźnie wskazano, że "niektórzy przedstawiciele polskiej doktryny podważają takie rozumowanie".

Na koniec zaś ministerstwo potwierdza, że "obecnie MSZ, wspólnie z innymi instytucjami państwowymi, kompleksowo bada przedmiotową problematykę".

Możemy więc spodziewać się, że gdy tylko zakończą się resortowe analizy, kwestia reparacji wojennych jeszcze nie raz powróci w dyskusji publicznej w Polsce.

Polska, niemcy, msz, reparacje wojenne
Czytaj także
Polecane galerie
Te tłumaczenia pisu
2017-11-20 14:46
o aktualności ubiegania się o fundusze odszkodowawcze są tak mętne jak ranne tłumaczenia szefa tej organizacji do kota o rzekomym przejęzyczeniu się.
Oczywiscie
2017-11-20 14:42
że ten rząd pisowski, zza węgła, będzie gardłował za reperacjami choćby dlatego by odwrócić uwagę od faszyzacji kraju i kradzieży funduszy naiwnej unii i przeznaczanie ich na cele jedynie słuszne.
bieta
2017-09-11 07:14
Reparacje są potrzebne żeby żołnierze i słudzy pis mogli godnie żyć
Pokaż wszystkie komentarze (40)