Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Roaming w UE. Rewolucji jednak nie będzie

0
Podziel się:

Mimo szumnych zapowiedzi, Komisja Europejska nie zrówna cen za połączenia krajowe i te do innych krajów Unii.

Roaming w UE. Rewolucji jednak nie będzie
(kirza/iStock)

Zakaz opłat za odbierane rozmowy z telefonów komórkowych za granicą od przyszłego roku. To jedna z propozycji Komisji Europejskiej zapisana w reformie rynku telekomunikacyjnego.

Wczoraj plan został zaakceptowany, dziś zostanie oficjalnie zaprezentowany. Mimo szumnych zapowiedzi, nie jest jednak tak ambitny, jak się spodziewano.

Miała być całkowita likwidacja opłat roamingowych i zrównanie cen za połączenia krajowe i zagraniczne w całej Unii od przyszłego roku. Przepisy w tej sprawie zapowiadała komisarz do spraw agendy cyfrowej Neelie Kroes.

- _ Wiele osób wyłącza w dalszym ciągu telefony komórkowe za granicą , bo obawia się wysokich rachunków. Roaming jest przestarzały, przypomina o granicach, które przecież znieśliśmy. Dla tych opłat nie ma usprawiedliwienia _ - mówi Kroes.

Jednak chociaż unijna komisarz zdania o wysokich stawkach roamingowych nie zmieniła, to musiała zmienić rewolucyjne plany. Z powodu oporów firm telekomunikacyjnych skończyło się tylko na zakazie dodatkowych opłat za rozmowy przychodzące. Te wychodzące nie będą regulowane.

Bruksela będzie co najwyżej zachęcać telekomy do obniżek i likwidacji stawek roamingowych proponując unijne pakiety cenowe. Wykupiony przez klienta abonament w jednej z firm telekomunikacyjnych mógłby obowiązywać na terenie całej Unii.

Plan reformy rynku telekomunikacyjnego to na razie propozycja Komisji, teraz zajmą się nią kraje członkowskie i Parlament Europejski.

Czytaj więcej w Money.pl
Roaming za darmo i tańsze rozmowy? Tak! Komisja Europejska przyjęła pakiet telekomunikacyjny. Zakłada on między innymi uproszczenie przepisów oraz ujednolicenie opłat za usługi na terenie całej Wspólnoty.
Zniesienie roamingu w UE? Już niebawem Michał Boni chwali pomysły Jose Manuela Barroso dotyczące agendy cyfrowej i stworzenia jednolitego rynku cyfrowego.
TP SA przejmuje operatora komórkowego Drugi kwartał nie był najlepszy dla Telekomunikacji Polskiej. Spółka odnotowała słabe wyniki finansowe. Teraz przejmuje PTK Centertel.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)