Notowania

rosyjskie sankcje
26.08.2014 06:49

Rosyjskie sankcje. Niemcy obawiają się znaczącego spadku eksportu

W pierwszym półroczu bieżącego roku niemiecki eksport do Rosji zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku o 15,5 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Przewodniczący Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Eckhard Cordes wyraził opinię, że w następstwie konfliktu na Ukrainie oraz związanych z nim sankcji eksport Niemiec do Rosji może się w bieżącym roku zmniejszyć nawet o jedną czwartą.

_ - Nie jest wykluczone, że pod koniec roku w handlu z Rosją będziemy mieli do czynienia ze spadkiem eksportu o 20 do 25 procent _ - powiedział Cordes w Berlinie. Jak jednocześnie zaznaczył, _ zagroziłoby to w Niemczech 50 tysiącom miejsc pracy _.

Mająca swą siedzibę w Berlinie Komisja Wschodnia wspiera niemieckie przedsiębiorstwa w ich działalności na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi, państw kaukaskich, Azji Środkowej, Mołdawii, Albanii i Kosowa.

W pierwszym półroczu bieżącego roku niemiecki eksport do Rosji zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku o 15,5 procent, czyli o 2,8 mld euro. Zakłada się, że w rezultacie wprowadzonych w sierpniu wzajemnych sankcji UE i Rosji trend ten jeszcze się umocni. Spadek rosyjskiego eksportu na Ukrainę wyniósł w pierwszym kwartale bieżącego roku 32 procent czyli o 880 mln euro.

Poprzednie niemieckie prognozy z końca lipca mówiły o tegorocznej redukcji eksportu do Rosji o 10 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rosyjskie sankcje, wojna na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz