Notowania

Nowe sankcje USA wobec Rosji. UE wzywa do transatlantyckiej jedności

W związku z uchwalonymi przez Senat USA nowymi sankcjami wobec Rosji, Unia Europejska ostrzegła w piątek Stany Zjednoczone przed samowolnym działaniem i podkreśliła konieczność transatlantyckiej jedności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Prezydent Rosji Władimir Putin

- Ważne jest, aby ewentualne nowe decyzje były podejmowane na zasadzie międzynarodowej współpracy między partnerami i aby w przypadku sankcji (wobec Rosji - przyp. red.) między partnerami nadal panowała jedność - przekazał w rozmowie z agencją dpa rzecznik Komisji Europejskiej.

Senat USA stosunkiem głosów 97-2 zaaprobował w środę nowe sankcje przeciwko Rosji, by ukarać Moskwę za ingerowanie w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Senacka ustawa zakłada także nowe sankcje wobec Iranu.

Sankcje są wymierzone "w kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki i w osoby, które dokonywały cyberataków" - informowała Associated Press. Według agencji, senatorowie, którzy poparli sankcje, wskazywali również na rosyjską agresję w Syrii i na Ukrainie. Aby nowe sankcje weszły w życie, musi je zaaprobować także Izba Reprezentantów, po czym ustawa trafi do prezydenta USA.

Uchwalone przez Senat USA sankcje ostro skrytykowali w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel oraz kanclerz Austrii Christian Kern. Jak podkreślili, mogą one także uderzyć w europejskie przedsiębiorstwa współpracujące z rosyjskim sektorem energetycznym.

Co na to Władimir Putin? - Propozycje nowych sankcji amerykańskich wobec Rosji są dowodem nadal trwającej w Stanach Zjednoczonych wewnętrznej walki politycznej - oświadczył prezydent Rosji w czwartek. I powiedział, że sankcje wprowadzane przeciwko Rosji są obosieczną bronią, która szkodzi wszystkim. Przyznał, że sankcje odbiły się na gospodarce Rosji, ale - jak zapewnił - nie w zasadniczym stopniu.

Tagi: sankcje, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2017

wiedza nie boliSkąd się biorą amerykańskie sankcje przeciwko Rosji? Jest kilka powodów. Po pierwsze: gaz i ropa naftowa. Jankesi chcą wyrugować Moskwę z rynku … Czytaj całość

17-06-2017

kecayWreszcie sankcje uderzają w Rosję i kraje (firmy) z nimi handlujące, Zmiana Polskiej polityki energetycznej i sankcję zaczynają zmieniać Europę. Mam … Czytaj całość

17-06-2017

jurekNajpierw UE płakała , że USA się ociąga w sankcjach na Rosję , teraz kombinują jakby Trampa wykiwać bo Rosja jest cacy. To jest hipokryzja UE.

Rozwiń komentarze (49)