Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe sankcje USA wobec Rosji. UE wzywa do transatlantyckiej jedności

Nowe sankcje USA wobec Rosji. UE wzywa do transatlantyckiej jedności

Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Prezydent Rosji Władimir Putin

W związku z uchwalonymi przez Senat USA nowymi sankcjami wobec Rosji, Unia Europejska ostrzegła w piątek Stany Zjednoczone przed samowolnym działaniem i podkreśliła konieczność transatlantyckiej jedności.

- Ważne jest, aby ewentualne nowe decyzje były podejmowane na zasadzie międzynarodowej współpracy między partnerami i aby w przypadku sankcji (wobec Rosji - przyp. red.) między partnerami nadal panowała jedność - przekazał w rozmowie z agencją dpa rzecznik Komisji Europejskiej.

Senat USA stosunkiem głosów 97-2 zaaprobował w środę nowe sankcje przeciwko Rosji, by ukarać Moskwę za ingerowanie w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Senacka ustawa zakłada także nowe sankcje wobec Iranu.

Sankcje są wymierzone "w kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki i w osoby, które dokonywały cyberataków" - informowała Associated Press. Według agencji, senatorowie, którzy poparli sankcje, wskazywali również na rosyjską agresję w Syrii i na Ukrainie. Aby nowe sankcje weszły w życie, musi je zaaprobować także Izba Reprezentantów, po czym ustawa trafi do prezydenta USA.

Uchwalone przez Senat USA sankcje ostro skrytykowali w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel oraz kanclerz Austrii Christian Kern. Jak podkreślili, mogą one także uderzyć w europejskie przedsiębiorstwa współpracujące z rosyjskim sektorem energetycznym.

Co na to Władimir Putin? - Propozycje nowych sankcji amerykańskich wobec Rosji są dowodem nadal trwającej w Stanach Zjednoczonych wewnętrznej walki politycznej - oświadczył prezydent Rosji w czwartek. I powiedział, że sankcje wprowadzane przeciwko Rosji są obosieczną bronią, która szkodzi wszystkim. Przyznał, że sankcje odbiły się na gospodarce Rosji, ale - jak zapewnił - nie w zasadniczym stopniu.

usa, unia europejska, rosja, sankcje
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Nul
2017-07-23 23:07
Polityka tych nawiedzonych z USA i UE.wciska na chama Ruskich w objęcia Chin a to już problem nie tyko jankesów też już ale też Nasz
Andrzej
2017-06-19 14:53
Uderzyli w te gałęzie gospodarki które chcą Nord Stream II. Tak więc chcą zająć miejsce gazowe w Europie, jak ten projekt spali na panewce. Chodzi o zwykłą chciwość. Ale znając polityków europejskich to kupią to badziewie made in USA za wiele droższe pieniądze. Byle tylko na złość, ale komu????
POLAK
2017-06-19 14:41
ZWYKŁE AMERYKAŃSKIE BYDŁO . I TYLE W TEMACIE .
Pokaż wszystkie komentarze (48)