Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za przystąpieniem Chorwacji do UE

0
Podziel się:

Ustawa trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zgodnie z konstytucją ma 21 dni na jej podpisanie.

Senat za przystąpieniem Chorwacji do UE
(Reporter)

Senat jednogłośnie wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego traktatu w sprawie przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej.

Za rządową ustawą dotyczącą ratyfikacji traktatu w sprawie akcesji Chorwacji do Unii głosowało 76 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zgodnie z konstytucją ma 21 dni na jej podpisanie. Następnie prezydent podpisze sam akt ratyfikujący traktat o akcesji nowego państwa do UE.

Przed dwoma tygodniami Sejm zdecydował, że wystarczający do ratyfikacji tego traktatu jest uproszczony tryb opisany w art. 89 ustawy zasadniczej. Przewiduje on, że aktu ratyfikacji dokonuje prezydent, a parlament przyjmuje jedynie zwykłą większością ustawę, która mu na to zezwala.

Jednak, mimo że wcześniej Sejm zdecydował o trybie ratyfikacji tego traktatu, podczas środowej debaty w Senacie ponownie doszło do dyskusji na ten temat między PO a PiS.

Senator PiS Jan Maria Jackowski przekonywał, że wyrażenie zgody na przystąpienie Chorwacji do UE powinno przebiegać zgodnie z art. 90 konstytucji, tj. większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów w Sejmie i senatorów w Senacie. Jak podkreślał, przyjęcie nowego kraju do Wspólnoty zmienia siłę i pozycję Polski w UE.

Z kolei zdaniem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza źle się stało, że do gorącej dyskusji na temat trybu ratyfikacji ustawy doszło nie tylko w Sejmie, ale i w Senacie, bo to - jak mówił - pozostawi _ pewien cień _ na decyzji Senatu dotyczącej członkostwa Chorwacji w UE.

Kluby PiS i SP nie wykluczają skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie trybu ratyfikacji. Zgodnie z prawem UE na rozszerzenie Unii musi się zgodzić każde z państw członkowskich, stąd traktatem akcesyjnym Chorwacji zajmowały się polski Sejm i Senat.

Czytaj więcej w Money.pl
To głosowanie przesądzi o przyszłości państwa Ratyfikowanie przez Polskę traktatu o przystąpieniu Chorwacji do UE było tematem rozmów prezydentów obu krajów Bronisława Komorowskiego i Ivo Josipovicia
Prezydent o zmianie traktatu UE. Warto? Problemem Unii Europejskiej nie jest dziś brak wizji, tylko brak konkretnych rozwiązań dotyczących zarządzania i zabezpieczenia jej przed kolejnymi kryzysami - twierdzi Bronisław Komorowski.
Posłowie decydowali o Chorwacji. Było ostro Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego traktatu w sprawie przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)