Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski przekonuje do integracji z UE

0
Podziel się:

Apel jest kierowany do takich krajów jak Ukraina i Białoruś.

Sikorski przekonuje do integracji z UE
(Xinhua News/East News)

Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji, Radosław Sikorski i Carl Bildt, we wspólnym artykule zamieszczonym m.in. na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii przekonywali kraje Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w Wilnie, że integracja z UE przynosi istotne korzyści.

Zapowiedzieli też, że albo oni osobiście, albo inni przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych Polski i Szwecji odwiedzą przed listopadowym szczytem wszystkie stolice Partnerstwa Wschodniego.

Artykuł _ Na drodze do pełnej Europy _ ukazał się m.in. w niezależnych gazetach internetowych _ Ukrainska Prawda _ i _ Biełorusskije Nowosti _ oraz w mołdawskim wydaniu dziennika _ Adevarul _ przed wspólną wizytą obu szefów dyplomacji w Kiszyniowie, Kijowie i Tbilisi.

Ministrowie przypominają w nim, że na wiosnę 2008 r. ich kraje rozpoczęły prace nad Partnerstwem Wschodnim, _ które w zamyśle miało stanowić bardziej ambitną strategię Unii Europejskiej wobec sześciu państw Europy Wschodniej, dążących do zacieśnienia stosunków z Unią _.

_ - Dzisiaj - pięć lat później oraz w przededniu trzeciego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - wyruszamy w podróż, podczas której my lub nasi przedstawiciele odwiedzimy stolice państw Partnerstwa Wschodniego: Kiszyniów, Kijów, Tbilisi, Baku, Erywań i Mińsk _ - piszą szefowie dyplomacji.

Zapowiadają, że podczas tych wizyt opowiedzą o tym, co już zostało osiągnięte, oraz o tym, co należy zrobić w celu pełnej realizacji programu Partnerstwa Wschodniego. Według nich przede wszystkim niezbędne jest _ zaangażowanie na rzecz wspólnych wartości _ w krajach uczestniczących w PW oraz wspólne wysiłki wszystkich grup społeczeństwa. _ Autentyczna transformacja nastąpi tylko w krajach, które opowiedzą się za przeprowadzeniem zmian _ - podkreślili.

Wezwali Białoruś do zwolnienia więźniów politycznych, a innych partnerów do _ odżegnania się od selektywnej sprawiedliwości _. Zaznaczyli, że oczekują od Ukrainy _ decydującego kroku, który pozwoli UE na podpisanie umowy stowarzyszeniowej w Wilnie _.

_ - Ponieważ często gościmy w Europie Wschodniej, zdajemy sobie sprawę z faktu, że niektóre z tych działań mogą być trudne. Spełnienie postulatów Unii Europejskiej może się wiązać z wyrzeczeniami, a dla niektórych nawet ze stratami. Jesteśmy jednak głęboko przekonani, że korzyści są większe i że warto podjąć ten wysiłek _ - napisali Sikorski i Bildt.

Argumentowali, że wszystkie badania oraz zdobyte doświadczenie przemawiają na korzyść UE i świadczą o ekonomicznych korzyściach w długoterminowej perspektywie.

_ - Ściślejsza integracja z Unią posłuży jako kotwica reform. Dostosowywanie prawodawstwa do dorobku prawnego UE może być źródłem frustracji, ale przykłady kolejnych krajów dowodzą, że proces ten przyczynia się do zwiększania dobrobytu, podnoszenia dochodów i poprawy warunków życia zwykłych obywateli _ - przekonywali obaj politycy, obiecując przy tym wsparcie finansowe, które będzie tym większe, im głębsze reformy zostaną przeprowadzone w danym państwie.

Wszystkie państwa Partnerstwa Wschodniego _ muszą zrozumieć, że decyzja o ich przyszłości zostanie podjęta na miejscu, nie zaś w Warszawie, Sztokholmie czy Brukseli. Czynnikiem, który w ostatecznym rozrachunku zdeterminuje intensywność ich stosunków z UE będzie skala ich zaangażowania _ - zaznaczyli dyplomaci. _ Dlatego im bardziej przekonywająca będzie agenda europejskich reform i im bardziej ambitna ścieżka integracji europejskiej, tym bardziej realistyczna stanie się nasza wizja pełnej i wolnej Europy _ - zakończyli ministrowie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)