Notowania

radosław sikorski
16.01.2012 21:53

Sikorski rozmawiał o sytuacji na Węgrzech. Wyważone stanowisko

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał telefonicznie z szefem MSZ Węgier Janoszem Martonyim. Rozmowa poświęcona była sytuacji na Węgrzech. Minister Martonyi podziękował za wyważone stanowisko Polski w tej kwestii - poinformowało MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał telefonicznie z szefem MSZ Węgier Janoszem Martonyim. *

Minister Martonyi podziękował za wyważone stanowisko Polski w tej kwestii - poinformowało MSZ. Według biura prasowego rzecznika MSZ, Martonyi zapewnił, że władze węgierskie pozostają otwarte na dialog na temat przeprowadzanych reform ustrojowych i gospodarczych oraz są gotowe wyjaśniać podjęte przez siebie kroki, które budzą kontrowersje wśród międzynarodowej opinii publicznej, a także dokonać ewentualnych zmian w przyjętych regulacjach.

Obaj rozmówcy wskazali na potrzebę umacniania jedności europejskiej, współdziałania w duchu solidarności regionalnej i współpracy polsko-węgierskiej.

Komisja Europejska ostrzegła w minioną środę, że wobec Budapesztu może zostać wszczęte postępowanie prawne, jeśli nie zmieni kontrowersyjnych ustaw, w tym tej, która w opinii Brukseli może zagrozić niezależności banku centralnego. Zaniepokojenie KE i MFW budzą zawarte w konstytucji zapisy o banku centralnym, które odbierają jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększają liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament.

Bruksela dała premierowi Węgier tydzień na to, by do unijnych norm dostosowane zostały zarówno nowa ustawa o banku centralnym, jak też reforma wymiaru sprawiedliwości. Jeśli to nie nastąpi, wobec Węgier może zostać wytoczone postępowanie o łamanie reguł unijnych. Komisja zapowiedziała, że swe stanowisko w sprawie kontrowersyjnych ustaw przedstawi 17 stycznia, po zakończeniu ich analizy prawnej.

Rządowi węgierskiemu zarzuca się także posunięcia polityczne mogące stwarzać zagrożenie dla demokracji. Opozycyjna partia socjalistyczna - w nowej konstytucji - została uznana za "organizację przestępczą" jako dziedziczka partii komunistycznej.

Rząd węgierski był atakowany również z powodu ograniczenia prawa Trybunału Konstytucyjnego do orzekania w sprawach budżetowych. Krytykowano wreszcie ustawę o mediach, która weszła w życie 1 stycznia 2010 r., widząc w niej narzędzie cenzurowania środków masowego przekazu przez państwo. Węgierski Trybunał Konstytucyjny uznał jednak niektóre jej przepisy za sprzeczne z ustawą zasadniczą i stracą one ważność w maju tego roku.

O sytuacji na Węgrzech czytaj w Money.pl
Zajmą się Węgrami. Do niczego ich nie zmuszą Podczas rozpoczynającej się dziś po południu sesji, Parlament Europejski będzie debatować nad zmianami w konstytucji tego kraju. Według ekspertów to tylko symboliczny głos.
Orban traci poparcie. Ludzie wściekli Premier Węgier, konserwatysta Viktor Orban, wciąż utrzymuje się na czele sondaży z mniejszym poparciem.
Orban: Jesteśmy elastyczni. Niech MFW mówi Premier Węgier oświadczył, że jego rząd jest otwarty na zmiany ułatwiające uzyskanie nowej pomocy finansowej.
Tagi: radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz