Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski zastąpi Ashton? W relacjach z Afryką Północną

0
Podziel się

-Polskie doświadczenia w udanej transformacji są inspiracją dla krajów północnej Afryki i cieszę się, że to jest docenione - powiedział polski minister spraw zagranicznych.

Sikorski zastąpi Ashton? W relacjach z Afryką Północną
(kprm.gov.pl)
bEiveElN

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w czasie polskiej prezydencji będzie zastępował szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton m.in. w kontaktach z krajami Afryki Północnej.

- _ W uzgodnieniu z wysoką przedstawiciel ds. polityki zagranicznej będę ją wspierał w agendzie demokratyzacyjnej w całym sąsiedztwie UE _ - powiedział dziennikarzom w drodze do Rzymu Sikorski.

We włoskiej stolicy szef polskiego MSZ bierze udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Libii, która omawia m.in. kwestię pomocy finansowej dla powstańczej Narodowej Rady Libijskiej.

bEiveElP

Dyplomaci rozmawiają o utworzeniu specjalnego funduszu, którego zabezpieczeniem byłyby zamrożone w zachodnich krajach środki reżimu Muammara Kaddafiego. Dzięki tym pieniądzom powstańcze władze mogłyby np. wypłacać pensje urzędnikom w wyzwolonych częściach państwa.

Sikorski tłumaczył, że Polska bierze udział w spotkaniach Grupy Kontaktowej m.in., dlatego że wkrótce obejmie przewodnictwo w UE.

- _ Polskie doświadczenia w przeprowadzeniu udanej transformacji są inspiracją dla krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu i cieszę się, że to jest docenione w tej praktycznej postaci zaproszenia Polski do Grupy Kontaktowej _ - podkreślił minister.

Szef dyplomacji ocenił, że libijski dyktator Kaddafi przez ataki na ludność cywilną stracił legitymację do sprawowania rządów w Libii.

bEiveElV

Grupa Kontaktowa ds. Libii utworzona została 29 marca na konferencji międzynarodowej w Londynie w celu uregulowania libijskiego kryzysu. W jej skład wchodzą niektóre kraje członkowskie NATO, UE, a także państwa arabskie i muzułmańskie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t87179.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ashton;spotka;sie;z;dyplomata;bialorusi,147,0,751507.html) Ashton spotka się z dyplomatą Białorusi Szefowa dyplomacji UE będzie żądać uwolnienia więźniów politycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t133765.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/30;mln;euro;dla;libijskich;uchodzcow,146,0,788114.html) 30 mln euro dla libijskich uchodźców Tyle UE da na pomoc humanitarną dla ludzi i ewakuację z rejonów objętych walkami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t134228.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlosi;nie;zamroza;libijskich;udzialow,179,0,787891.html) Włosi nie zamrożą libijskich udziałów Kaddafi grzmiał, że byłoby to kradzieżą. Juventus i Fiat Auto odetchną z ulgą.
bEiveEmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)