Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Airbus Group ma "poważny problem". Ruszyło śledztwo korupcyjne

1
Podziel się:

Według informacji przekazanych przez Airbus Group, SFO bada nieprawidłowości dotyczące zewnętrznych konsultantów współpracujących z firmą na rynku lotnictwa cywilnego. Firma poinformowała o śledztwie w niedzielę późnym wieczorem, dwa dni po tym, jak otrzymała oficjalną informację w tej sprawie od śledczych.

Airbus Group ma "poważny problem". Ruszyło śledztwo korupcyjne
(Airbus)

Airbus Group poinformowało w niedzielę o toczącym się przeciwko niemu postępowaniu brytyjskiego urzędu ds przestępstw gospodarczych Serious Fraud Office (SFO). Śledczy badają podejrzenia dotyczące korupcji i oszustw związanych ze sprzedażą cywilnych samolotów.

Według informacji przekazanych przez Airbus Group, SFO bada nieprawidłowości dotyczące zewnętrznych konsultantów współpracujących z firmą na rynku lotnictwa cywilnego. Firma poinformowała o śledztwie w niedzielę późnym wieczorem, dwa dni po tym, jak otrzymała oficjalną informację w tej sprawie od śledczych.

Rozpoczęcie postępowania nie jest zaskoczeniem; jeszcze w kwietniu firma poinformowała o odkryciu w wyniku wewnętrznych procesów kontrolnych "pewnych nieprawidłowości".

Ta informacja skutkowała zawieszeniem kredytów eksportowych (gwarantowanych przez agendy rządowe z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec) przyznawanych na transakcje z udziałem linii lotniczych o mniejszej płynności finansowej.

Jak ocenili dziennikarze internetowego wydania "Financial Times", rozpoczęcie formalnego śledztwa jest "poważnym problemem" dla producenta samolotów i może potrwać nawet kilka lat, utrudniając skuteczną walkę konkurencyjną z największym rywalem, czyli amerykańskim Boeingiem.

Jak przypomniał dziennik "Daily Telegraph", w przeszłości pojawiały się już - niepotwierdzone w toku śledztwa - oskarżenia o działania korupcyjne pośredników Airbusa, m.in. w Arabii Saudyjskiej.

Airbus Group zapowiedział w swoim oświadczeniu bliską współpracę w celu jak najszybszego wyjaśnienia powstałych wątpliwości.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
pimpek11
10 lat temu
Caracal tez powinni sprawdzic !!Najpierw 70 za mniejsza cene potem 50 za wyzsza cene!! Arabia Saudyjska kupila za duzo mniej niz proponuje sie Polakom- dlaczego?? Biedny placi wiecej , bogaty ma bonus?? Niekochaja nas w tej Francji !!! Moze to Polacy chcieli kupic taniej a wojsku sprzedaja 40% drozej Nasz kraj za PO-PSL , korupcja stal na najwyzszych szczeblach wladzy!!!