Notowania

gospodarka
04.11.2018 11:28

Koniec boomu gospodarczego. Po okresie wzrostów gospodarka zwalnia

Wysokie wzrosty w sprzedaży, dynamiczna produkcja przemysłowa i 5-procentowy wzrost gospodarczy już za nami. Gospodarka przeszła w trzecim kwartale w fazę spowolnienia – ostrzega Santander Bank Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jarmoluk)
Wyraźnie wyhamowała sprzedaż detaliczna, spadła też dynamika produkcji przemysłowej

Wysokie wzrosty w sprzedaży, dynamiczna produkcja przemysłowa i 5-procentowy wzrost gospodarczy już za nami. Gospodarka przeszła w trzecim kwartale w fazę spowolnienia – ostrzega Santander Bank Polska.

Niższe stopy wzrostu produkcji oraz niższe wskaźniki nastrojów w biznesie świadczą o tym, że gospodarka wchodzi w fazę spowolnienia, twierdzą analitycy Santander Bank Polska.

Na Polską gospodarkę wpływa również sytuacja międzynarodowa. Kolejne działania protekcjonistyczne podejmowane przez Stany Zjednoczone, Chiny i Unię Europejską, czy roszczenie wojny celnej niekorzystanie wpłynęły na klimat aktywności gospodarczej – informuje portal WNP.

- Przyczyniło się to do spadku obrotów w globalnym handlu i do pogorszenia nowych zamówień eksportowych. Te negatywne zjawiska nie ominęły Polski – podkreślają eksperci Santander Bank Polska.

Wyraźnie wyhamowała sprzedaż detaliczna, spadła też dynamika produkcji przemysłowej – czytamy w WNP. Jak podkreśla Santander, inną przesłanką wskazującą na fazę spowolnienia gospodarczego, jest to, że wyniki gospodarki strefy euro nie poprawiły się trwale po osłabieniu odnotowanym na początku roku.

– Mamy czas, w którym należy spodziewać się spowolnienia w gospodarce – mówił z kolei w programie "Money. To się liczy" dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Banku Polska. Od kiedy zaczniemy to odczuwać? – Wyraźnie odczujemy to w drugiej połowie przyszłego roku. Jak mówił ekonomista, wiele gospodarek świata jest w szczytowej fazie cyklu koniunktury, obecny cykl jest już długi i każdy rok zwiększa prawdopodobieństwo poważnego spowolnienia – dodawał ekonomista.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, kryzys, wiadomości, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-11-2018

mortyr"Eksperci" modlą się o kryzys od 3 lat. Miał być w 2016, 2017, 2018, a teraz 2019. A tu jak na złość co roku jest lepiej. I jak tu teraz żyć ? Pan … Czytaj całość

04-11-2018

złodziejstwo +trzeba wiecej złodziei ze skrbówki spuścić ze smyczy żeby kradli wiecej dla krzywogębego oszusta i pisfaszystow

04-11-2018

BacaWielki PIS=owski BUM najpierw państwo nas okrada a potem my bedziemy okradac państwo a jak sie to robi to pokazała nam Szydłowa i jeszcze pokrzyczymy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (77)