Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Koniec boomu gospodarczego. Po okresie wzrostów gospodarka zwalnia

77
Podziel się:

Wysokie wzrosty w sprzedaży, dynamiczna produkcja przemysłowa i 5-procentowy wzrost gospodarczy już za nami. Gospodarka przeszła w trzecim kwartale w fazę spowolnienia – ostrzega Santander Bank Polska.

Wyraźnie wyhamowała sprzedaż detaliczna, spadła też dynamika produkcji przemysłowej
Wyraźnie wyhamowała sprzedaż detaliczna, spadła też dynamika produkcji przemysłowej (jarmoluk)

Wysokie wzrosty w sprzedaży, dynamiczna produkcja przemysłowa i 5-procentowy wzrost gospodarczy już za nami. Gospodarka przeszła w trzecim kwartale w fazę spowolnienia – ostrzega Santander Bank Polska.

Niższe stopy wzrostu produkcji oraz niższe wskaźniki nastrojów w biznesie świadczą o tym, że gospodarka wchodzi w fazę spowolnienia, twierdzą analitycy Santander Bank Polska.

Na Polską gospodarkę wpływa również sytuacja międzynarodowa. Kolejne działania protekcjonistyczne podejmowane przez Stany Zjednoczone, Chiny i Unię Europejską, czy roszczenie wojny celnej niekorzystanie wpłynęły na klimat aktywności gospodarczej – informuje portal WNP.

- Przyczyniło się to do spadku obrotów w globalnym handlu i do pogorszenia nowych zamówień eksportowych. Te negatywne zjawiska nie ominęły Polski – podkreślają eksperci Santander Bank Polska.

Wyraźnie wyhamowała sprzedaż detaliczna, spadła też dynamika produkcji przemysłowej – czytamy w WNP. Jak podkreśla Santander, inną przesłanką wskazującą na fazę spowolnienia gospodarczego, jest to, że wyniki gospodarki strefy euro nie poprawiły się trwale po osłabieniu odnotowanym na początku roku.

– Mamy czas, w którym należy spodziewać się spowolnienia w gospodarce – mówił z kolei w programie "Money. To się liczy" dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Banku Polska. Od kiedy zaczniemy to odczuwać? – Wyraźnie odczujemy to w drugiej połowie przyszłego roku. Jak mówił ekonomista, wiele gospodarek świata jest w szczytowej fazie cyklu koniunktury, obecny cykl jest już długi i każdy rok zwiększa prawdopodobieństwo poważnego spowolnienia – dodawał ekonomista.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

gospodarka
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(77)
nr
5 lata temu
Mateuszek umie tak opowiadać, ze nikt sie o tym nie dowie.
Soldier
5 lata temu
Nie spowolnienie, tylko niższy wzrost...
malina +
5 lata temu
Sukces PIS +się skończył ? nie możliwe, to rasa panów,z Bogiem są kolegami to im pan pomoże podnieść nasz kraj z bagna i rozpaczy na wyżyny nie osiągalne dla zwykłych śmiertelników. Wszelkie podatki nowe i podnoszenie starych nie dały efektu gospodarczego panowie komuna ? Już nie ma z czego okraść podatnika i zwykłego obywatela ? Coś tam jeszcze jest do ukradzenia to może jaki kwartał pociągnie złodziejska zmiana +
Ptynio
5 lata temu
"obecny cykl jest już długi i każdy rok zwiększa prawdopodobieństwo poważnego spowolnienia" - spekulant jeden już czeka aby się obłowić.
cela
5 lata temu
ten bank to rzeczywiście autorytet ?
...
Następna strona