Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Koniec gospodarczego boomu. Dochody Polaków spadną, ceny w sklepach wzrosną

Koniec gospodarczego boomu. Dochody Polaków spadną, ceny w sklepach wzrosną

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

W ostatnich latach Polska gospodarka mocno przyspieszyła, ale eldorado nie będzie trwać w nieskończoność. Na horyzoncie widać już problemy. Na dodatek wyhamowanie koniunktury nie oznacza wyhamowania wzrostu cen - przestrzegają ekonomiści.

O tym, że musimy przygotować się na trudne czasy, coraz głośniej mówią ekonomiści z całego świata. Podkreśla to także minister finansów Teresa Czerwińska, która już kilka miesięcy temu zapowiadała spowolnienie gospodarcze. - Według moich obliczeń, rok 2018 to jest szczytowy moment pod względem koniunktury - podkreślała.

Tego samego zdania jest blisko 40 analityków odpytanych przez "Rzeczpospolitą" i "Parkiet". Przewidują oni nie tylko spadek wzrostu PKB, ale też wyhamowanie wzrostu zatrudnienia i podwyżek płac. Na domiar złego przyspieszyć ma inflacja. A to wszystko oznacza, że Polaków stać będzie na mniej.

Czerwińska: Spowolnienie gospodarcze może pojawić się za kilkanaście miesięcy


 

Jak informowaliśmy niedawno w money.pl, drożeją ropa, gaz, prąd i żywność. Inflacja może wkrótce osiągnąć najwyższy poziom od 6 lat. - Stopniowy wzrost inflacji bazowej, a także oczekiwane wzrosty cen energii (prąd, opał, ogrzewanie) mogą podbić główną stopę inflacji powyżej celu NBP w 2019 roku - wskazują ekonomiści PKO BP.

Takie dane wywierają presję na NBP, który wciąż nie zamierza podnosić stóp procentowych. Tymczasem robią to inne banki centralne w regionie. Wyniki ankiety wśród ekspertów, które przytacza "Rzeczpospolita" wskazują, że nie będzie to sprzyjało notowaniom złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pkb, ceny, pensje
pkb
Czytaj także
Polecane galerie
Andrew
2018-10-18 19:00
Ciekawi mnie czy wiąże się to ze spadkiem cen mieszkań?
Zbyszek kr.
2018-10-15 07:10
Spok............Zarząd Polin się wyrzywi,a to wszak najważniejsze,i jeszcze dla Israela będzie.
MB
2018-10-13 19:46
jak może Polaków stać na cos mniej niż teraz? teraz stać nas na nic a jak może być mniej niż nic? Oczywiście to przesada, prawdą jest to że się sami podkręcamy negatywnie a z takiego podejścia niewiele zyskamy i faktycznie będziemy ciągnąć gospodarkę w dół.
Jak widze po kometarzach, najwięcej takich płaczków jest za PO, zanzaczam że nie jestem niczyim zwolennikiem.
Pokaż wszystkie komentarze (187)