Notowania

gospodarka
06-06-2017 (13:11)

500+ już nie robi wrażenia na Europie. Polacy dali się wyprzedzić w zakupach

Eurostat podał dane o dynamice sprzedaży detalicznej w Europie za kwiecień. Wciąż jesteśmy w czołówce, ale coraz więcej krajów nas wyprzedza. Efekt 500+ już wygasa i nie wystarcza, by dotrzymać kroku najlepszym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński/Reporter)

Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w kwietniu o 4,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. To wciąż większy przyrost niż średnia dla krajów Unii Europejskiej. Z miesiąca na miesiąc w dynamice zakupów wyprzedza nas coraz więcej krajów.

Według danych Eurostatu teoretycznie jesteśmy na piątym miejscu - szybciej rosła sprzedaż detaliczna w Luksemburgu, Słowenii, Irlandii i Słowacji. Nie ma jednak jeszcze najnowszych danych z Rumunii, Węgier i Czech - a te, patrząc na poprzednie miesiące, prawdopodobnie nas wyprzedzą.

Polska powinna uplasować się więc na około 7-8 miejscu w Europie. Dla porównania - w tym roku nasza dynamika sprzedaży detalicznej lokowała nas od czwartego do szóstego miejsca w Europie. W marcu byliśmy nawet na miejscu czwartym i wyprzedziły nas tylko Słowenia, Luksemburg i Rumunia.

Kwiecień to w ubiegłym roku był jednak pierwszy miesiąc, w którym zaczęto wypłacać 500+, więc jeśli teraz porównujemy rok do roku, to wpływ świadczenia na wzrost sprzedaży będzie już maleć, a decydującą rolę zaczną odgrywać takie czynniki jak bezrobocie i wynagrodzenia.

Zobacz również: Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej?

Internet święci triumfy

W danych Eurostatu szczególnie wybija się wzrost sprzedaży wysyłkowej i przez internet. Tempo wzrostu wynosiło w Unii w kwietniu aż 11 proc., podczas gdy cała sprzedaż urosła o zaledwie 3 proc. Oznacza to, że ludzie coraz rzadziej zaglądają do stacjonarnych sklepów.

Najszybciej rosła w Unii sprzedaż artykułów elektrycznych i mebli (+4,3 proc. rok do roku) oraz farmaceutyków (+3,8 proc.). Spadła o 1,1 proc. sprzedaż paliw, choć ich kurs na giełdach światowych był wyższy niż przed rokiem.

Tagi: gospodarka, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-06-2017

GośćWygasa ale PO, KOD, Nowoczesna etc. WP też wygasa...

07-06-2017

marEfekt 500+ odczujemy za jakieś 20 lat, kiedy te wszystkie na siłę "wyprodukowane" dzieci z patologicznych rodzin zasilą armię bezrobotnych...

07-06-2017

henryORozdawanie pieniedzy nie poplaca.. na poczatku byly wzrosty, na koniec roku klapa..

Rozwiń komentarze (89)

Wybrane dla Ciebie