Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w strefie euro. EBC ogłosił decyzję

0
Podziel się:

Bank of Greece liczył na zwiększenie linii ratunkowych dla greckich banków w znacznie większej skali.

Stopy procentowe w strefie euro. EBC ogłosił decyzję
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bEKfWYol

Europejski Bank Centralny nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Główna stopa procentowa to wciąż 0,05 procent. Ze względu na powolny wzrost gospodarczy w strefie euro i brak presji inflacyjnej zmian nie należy oczekiwać przez co najmniej kilka miesięcy.

Aktualizacja 15:15

Decyzja EBC jest zgodna z prognozami analityków. Nie można było oczekiwać zmian w momencie, w którym bank ma zupełnie inne problemy. W tej chwili spoczywa na nim duża odpowiedzialność za ratowanie greckiego systemu bankowego. Był to główny temat zaplanowanej na godzinę 14:30 konferencji prasowej z udziałem Mario Draghiego.

bEKfWYon

Bank of Greece poprosił o zatwierdzenie zwiększenia linii ratunkowych dla greckich banków o 1,5 miliarda euro. EBC aż tak hojny nie był, ale padła zapowiedź podwyższenia limitu o 900 milionów. To i tak dużo, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wśród członków EBC pojawiają się głosy sprzeciwu wobec jakiegokolwiek dalszego pompowania pieniędzy.

Mario Draghi odniósł się też do kontrowersyjnej kwestii redukcji długu Grecji. W przeciwieństwie do Niemiec, wyraził pogląd o konieczności częściowego umorzenia długów, choć jednocześnie nie powiedział jaką formę mogłoby to przybrać. Przyznał też, że nie bierze obecnie pod uwagę możliwości opuszczenia przez Greków strefy euro.

W obliczu uruchomionego programu skupu obligacji na kwotę 60 miliardów euro nie ma potrzeby obniżek stóp procentowych. Z kolei na podwyżki jest zdecydowanie za wcześnie. Wzrost PKB w strefie euro jest znacznie poniżej oczekiwań. W zasadzie europejska gospodarka stoi w miejscu i szybko się to nie zmieni.

Z najnowszych prognoz analityków firm EY i Oxford Economics wynika, że gospodarka strefy euro urośnie w tym roku o 1,5 procent. W 2016 roku PKB ma wzrosnąć o kolejne 0,1 punktu procentowego.

bEKfWYot

Ultra luźnej polityce pieniężnej sprzyja niska inflacja. Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w czerwcu o 0,2 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku - podał w czwartek Eurostat. Dla porównania,w maju ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3 procent w ujęciu rocznym. Docelowo wskaźnik inflacji powinien być na poziomie około 2 procent.

bEKfWYoO
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)