Niska presja na wzrost cen w strefie euro jest głównym powodem decyzji Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp procentowe. Jeśli tempo wzrostu cen będzie się utrzymywało znacznie poniżej celu EBC, bank może rozważyć kolejne kroki - powiedział prezes EBC Mario Draghi.
W strefie euro _ możemy doświadczyć przedłużającego się okresu niskiej inflacji _ - powiedział Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady Prezesów EBC i dodał, że na obecnym etapie wciąż powolnego ożywienia w strefie, _ jest bardzo ważne, aby mieć niską realną stopę proc. _.
Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 2013 r., w ujęciu rok do roku, 0,7 proc. We wrześniu ceny konsumpcyjne wzrosły rdr o 1,1 proc. Cel inflacyjny EBC zakłada inflację na poziomie bliskim, ale poniżej 2 procent.
Rada Prezesów EBC nieoczekiwanie obniżyła w czwartek stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi obecnie 0,25 proc. Wcześniej EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w maju. Stopa oprocentowania depozytów pozostała bez zmian i wynosi nadal 0,0 proc.
Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tylko trzech z 70 ankietowanych ekonomistów stawiało na obniżkę stóp proc. w strefie euro w tym tygodniu.
Draghi przyznał w czwartek, że przy benchmarkowej stopie proc. bliskiej zeru efektywność polityki monetarnej jest ograniczona. Prezes EBC dodał jednak jednocześnie, że w polityce monetarnej EBC będzie utrzymywane akomodacyjne nastawienie tak długo, jak to będzie konieczne, zgodnie z projekcją wysokości stóp proc. w strefie euro ogłoszoną w lipcu.
W grudniu EBC przedstawi więcej szczegółów projekcji wysokości długoterminowych stóp proc. w EBC - poinformował Draghi. Prezes EBC oświadczył, że bank centralny strefy euro może rozważyć kolejne kroki zaradcze w celu walki z presją deflacyjną oraz wsparcia wzrostu gospodarczego.
_ - Obserwujemy uważnie warunki panujące na rynku pieniężnym oraz ich potencjalny wpływ na nastawienie w naszej polityce monetarnej. Jesteśmy gotowi rozważyć użycie wszystkich dostępnych instrumentów _ - powiedział.
Po ogłoszeniu czwartkowej decyzji EBC euro osłabiło się najmocniej od prawie dwóch lat osiągając poziom 1,3296 wobec dolara. Euro jest tym samym najsłabsze wobec dolara od połowy września. W reakcji na decyzję EBC mocno zyskały obligacje państw strefy euro, wyraźnie spadły m.in. rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji.
Czytaj więcej w Money.pl