Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk generalny w Hiszpanii. Ponad 30 osób trafiło do aresztu

0
Podziel się:

Według głównej centrali związkowej UGT w akcji, już drugiej w tym roku, uczestniczy niemal 100 proc. zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym, stoczniowym i budowlanym.

Strajk generalny w Hiszpanii. Ponad 30 osób trafiło do aresztu
((Demotix/EDU BAYER/Reporter))

Po rozpoczęciu strajku generalnego w Hiszpanii przeciwko posunięciom oszczędnościowym i reformom ekonomicznym aresztowano 32 osoby; 15 osób wymagało pomocy medycznej w związku z drobnymi obrażeniami - podało hiszpańskie MSW.

Według głównej centrali związkowej UGT w akcji, już drugiej w tym roku, uczestniczy niemal 100 proc. zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym, stoczniowym i budowlanym. W Barcelonie grupy związkowców podpalały opony przed wejściem na rynek handlu hurtowego Mercabarna. Z kolei w Madrycie setki młodych ludzi już od północy przy dźwiękach syren i gwizdków blokowały główne arterie. Skandowali: _ Strajk generalny _ i _ Nie boimy się _.

Przedstawicielka MSW poinformowała, że zużycie energii elektrycznej, co jest wskaźnikiem aktywności przemysłowej, spadło dziś o 11 proc. w stosunku do wartości w zwykły dzień roboczy. Jej zdaniem strajk jest prawie niewidoczny np. w handlu.

Dziś utrzymany jest minimalny poziom usług w transporcie, obowiązujący w podobnych sytuacjach; kursuje 30 proc. pociągów podmiejskich i 20 proc. pociągów obsługujących dalsze połączenia. Pod koniec dnia w Madrycie planowane są dwie wielkie manifestacje - jedna zwołana przez związkowców, a druga z inicjatywy ruchu oburzonych.

Dziś z inicjatywy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC) obchodzony jest europejski dzień akcji związków zawodowych i solidarności na rzecz kontraktu socjalnego dla Europy. Na jej apel w wielu krajach, również w Polsce, odbywają się strajki, demonstracje, pikiety i inne formy protestu przeciw polityce zaciskania pasa i ograniczaniu wydatków na politykę socjalną.

W pogrążonej w kryzysie Hiszpanii, gdzie bezrobocie wzrosło do ponad 25 proc., to już drugi strajk generalny od dojścia do władzy niemal rok temu konserwatywnego rządu Mariano Rajoya. Naciskany przez europejskich partnerów rząd Rajoya musi do 2014 roku znaleźć oszczędności wysokości 150 miliardów euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Bogaci w Hiszpanii nie chcą płacić Madrytowi Kilkadziesiąt tysięcy ludzi protestowało dziś w Barcelonie w dniu święta Katalonii, przeciwko wyższym wpłatom na rzecz rządu centralnego.
Gigantyczne protesty w stolicy. Czego chcą? Tysiące Hiszpanów protestowało przeciw wprowadzanym przez rząd Mariano Rajoya oszczędnościom w budżecie państwa.
Zaczęli strajk generalny. Mają dość tych reform Protesty rozpoczęły się już wczoraj wieczorem od pikiety w centrum Madrytu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)