Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Bartosz Krzyżaniak
|

Morawiecki: to nie czas na strefę euro

82
Podziel się

- Nie jest w naszym interesie być w strefie euro. Nie widzimy powodu, by tracić instrument własnej polityki monetarnej - stwierdził Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem pytanie o to Polaków w referendum, co sugerował prezydent Andrzej Duda, powinno być głęboko przemyślane.

Morawiecki: to nie czas na strefę euro
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bDAAIAth

Kwestia przystąpienia Polski do Eurolandu - uśpiona przez ostatnie lata - odżyła w poniedziałek za sprawą Andrzeja Dudy. Prezydent stwierdził, że pytanie o to, czy w Polsce powinniśmy wymienić złote na wspólną walutę, mogłoby znaleźć się w referendum dotyczącym zmian ustrojowych.

Z błyskawicznej sondy przeprowadzonej przez naszą redakcję wynika, że wspólna waluta ma mniej zwolenników niż złoty, za pozostawieniem którego opowiedziało się ponad 54 proc. biorących udział w ankiecie.

Jak się okazuje, do grupy przeciwników zalicza się także Mateusz Morawiecki. Wicepremier, minister rozwoju i finansów w środę na antenie Polsat News stwierdził, że wstąpienie do strefy euro nie byłoby w naszym interesie i nie widzi powodu, by tracić podstawowy instrument, jakim jest prowadzenie niezależnej polityki monetarnej (w Polsce odpowiada za nią Narodowy Bank Polski, natomiast po przystąpieniu do strefy euro byłby to Europejski Bank Centralny).

bDAAIAtj

- Chodzi o relacje waluty własnej do innych walut, wysokość stóp procentowych oraz zdolność kraju do emisji długu w swojej własnej walucie - tłumaczył Mateusz Morawiecki. - Hiszpania, Grecja, Finlandia zostały tego pozbawione i dzisiaj cierpią - stwierdził.

Jego zdaniem Polska i strefa euro nie są dziś spójnymi względem siebie obszarami walutowymi.

- Polska ma inny przebieg cyklu koniunkturalnego, inną strukturę produkcji, a także innego rodzaju przewagi konkurencyjne - wyliczał wicepremier.

Ostrożnie odniósł się także do propozycji ujęcia kwestii przystąpienia Polski do strefy euro w referendum.

bDAAIAtp

- Referendum jest bardzo poważnym narzędziem, nie należy go nadużywać. Pytanie ludzi w sprawach ważnych powinno być głęboko przemyślane - stwierdził Mateusz Morawiecki.

bDAAIAtK
gospodarka
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
polak
4 lata temu
I TU MA RACJE, nie potrzebna nam druga GRECJA
dexik
4 lata temu
Ten Morawiecki to madry czlowiek jest, brawo PIS!!
euro to trup
4 lata temu
Za zachęcanie do euro powinno się mazać smołą i tarzać w pierzu.
bDAAIAtL
kris
4 lata temu
Brońmy naszej ZŁOTÓWKI bo euro sprowadzi biedę na Polskę. Przeliczą nasze dochody to dostaniemy eurocenty .My mamy płace wschodnie a płacimy za wszystko jak na zachodzie. Nie jestem sceptykiem ale będzie następna sytuacja jak w Grecji.
pio
4 lata temu
sprawa jest prosta-zamiast zarabiać 2000 pln bede zarabiał 450 ojro. taka ta unia cudowna,że nie przyjrzą sie temu,wolą zajmowac się imigrantami których na siłę chcą nam wpechnąc do kraju. czuje sie jak pod zaborami
...
Następna strona