Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Suzuki i Chrysler pod lupą prokuratury. Chodzi o emisję spalin

5
Podziel się:

Holenderska prokuratura zapowiedziała w poniedziałek wszczęcie śledztwa w związku z podejrzeniem, że firmy Suzuki i Fiat Chrysler mogły stosować niedopuszczalne oprogramowanie kontrolujące emisję spalin.

Suzuki i Chrysler pod lupą prokuratury. Chodzi o emisję spalin
(AFP/EAST NEWS)

Prokuratura zareagowała na informacje holenderskiej służby ruchu drogowego (RDW), która ustaliła, że w przypadku Jeepa Grand Cherokee Fiata Chryslera i modeli Vitara firmy Suzuki emisja toksycznych spalin podczas testów drogowych jest "niedopuszczalnie wysoka" - informuje agencja Associated Press.

RDW poinformowała w oświadczeniu, że jej testy pojazdów kilkunastu producentów, przeprowadzone po skandalu z emisją spalin w samochodach Volkswagena, wskazały na Jeepa i Suzuki. W przypadku pojazdów innych producentów nie stwierdzono naruszenia norm.

Śledztwo RDW koncentrowało się na emisji tlenków azotu w samochodach z silnikami Diesla. Chodziło o rozbieżności między pomiarem laboratoryjnym a pomiarem w normalnych warunkach drogowych.

Zobacz także: Kiedy polski pozew przeciwko Vokswagenowi?

RDW odnotowała, że wszyscy producenci pojazdów argumentowali, iż powodem pewnych rozbieżności jest działanie oprogramowania, mającego chronić silniki w określonych warunkach. Associated Press wskazuje, że jest ono jest obecnie dopuszczalne przez prawo Unii Europejskiej. RDW mówi jednak o "niedozwolonym oprogramowaniu", gdy poziom emisji spalin wydaje się być znacznie wyższy niż dyktowałaby to potrzeba ochrony silnika.

RDW poinformowała, że Suzuki wprowadza obecnie poprawki do oprogramowania w 8 tys. samochodów Vitara na holenderskich drogach. Fiat Chrysler zaoferował wprowadzenie w tym miesiącu poprawek oprogramowania do samochodów Jeep Grand Cherokee, ale RDW nie zdążyła jeszcze szczegółowo zapoznać się z tą propozycją.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Wodorowanie s...
7 lat temu
Wodorowanie silnika obniża zadymienie o 70 %
iza
7 lat temu
Wiadomo ze wszyscy oszukuja a tylko VW dal sie zlapac. Moze poszli o krok dalej albo Amerykance tak zazdroszcza Niemca ze tylko na nich poluja:)
Iks
7 lat temu
Skończcie wreszcie z tymi aferami. Każdy wie, że ropniaki kopcą i smrodzą i nic z tym nie da się zrobić. Żadne filtry cząstek stałych ani mocznik nic nie zdziała. To jest diesel więc musi dymić. Każdy benzynowy jest lepszy nawet dwusuw.
Zett
7 lat temu
Suzuki nie produkuje własnych silników Diesla.
ekonomista
7 lat temu
A potem upadek gospodarki. PiS sztucznie winduje rozwój gospodarczy. Osłania go koniunktura na świecie. Co się stanie jak się skończy? Dobrze nie będzie, bo gospodarką kręcą głupcy.