Notowania

vat
28.09.2015 19:16

System podatkowy w Polsce. Komisja Europejska zaleca zmiany

Ściągalność podatku VAT to główny problem polskiego fiskusa - zauważają eksperci Komisji Europejskiej. Ich zdaniem nasz kraj powinien więc przeprowadzić reformę systemu podatkowego. Zalecenia zapisano w najnowszym raporcie KE na temat reform podatkowych w państwach członkowskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

W raporcie czytamy, że w Polsce - podobnie jak w Bułgarii, Rumunii czy w Grecji - różnica między dochodami z podatku VAT, które powinny trafiać do kas państwowych, a podatkami, które rzeczywiście są płacone, jest większa niż średnio w krajach członkowskich.

Na terenie całej Unii Europejskiej około 15 procent potencjalnych dochodów z VAT-u jest traconych w wyniku unikania płacenia podatków, bankructwa czy niewypłacalności finansowej przedsiębiorstw. W Polsce to ponad 26,5 procent. Unijni eksperci wskazują jednocześnie, że nasz kraj - ale też na przykład Grecja czy Wielka Brytania - bardzo szeroko stosuje obniżoną stawkę VAT oraz zwolnienia od podatku w niektórych sektorach, co także przyczynia się do mniejszych dochodów.

Według Komisji, istnieje "duże pole do usprawnienia efektywności systemu podatkowego" w tych krajach, gdyby ograniczono stosowanie tego typu możliwości. Raport Komisji Europejskiej obejmuje ocenę polityki podatkowej w krajach członkowskich od połowy ubiegłego roku do połowy roku 2015.

Tagi: vat, wiadomości, gospodarka, podatki, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz